Кулеба: Нікого не дивує, яка країна заблокувала приєднання України до кіберцентру НАТО. Але Україна не йтиме на поступки
Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов 3 лютого повідомляв, що Україна не спромоглася стати учасником Об'єднаного центру передових технологій з кібероборони при НАТО, куди влітку 2021 року подала заявку на вступ. За інформацією "Європейської правди", приєднання до кіберцентру заблокувала Угорщина.
"Щодо кіберцентру НАТО, думаю, що назва країни, яка заблокувала наше приєднання, нікого не дивує в цій історії. Але в нас немає іншого шляху, окрім як працювати над розблокуванням цього процесу. Утім, ми не будемо поступатися жодними власними інтересами, ми не будемо платити жодної ціни, щоб цей процес був розблокований", – сказав Кулеба.
Контекст:
Відносини Києва і Будапешта погіршилися після ухвалення в Україні 2017 року закону "Про освіту". Відповідно до норм цього документа, розширено використання державної мови у шкільному навчанні. Угорщина висловила занепокоєння майбутнім угорської меншини в Україні.
Українська сторона пояснювала, що в угорських школах на Закарпатті українську мову викладали у таких мізерних обсягах, що після закінчення школи більшість молодих угорців практично її не розуміє. Отже, у них виникають проблеми під час вступу до українських університетів та пошуку роботи.
Також в Угорщині вважали неприйнятним ухвалений 2019 року закон про функціонування української мови як державної. Сіярто говорив, що цей закон порушує права угорської меншини в Україні.
Восени 2020 року відносини між країнами загострилися після того, як міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто у день голосування на місцевих виборах в Україні 25 жовтня закликав угорців, які живуть на Закарпатті, підтримати політичну силу КМКС "Партія угорців України". В українському МЗС заявили про пряме втручання у внутрішні справи та неповажне ставлення до законів України. Україна заборонила в'їзд до країни двом високопосадовцям з Угорщини через агітацію на місцевих виборах у Закарпатській області.