Кулеба про виключення РФ із Ради Безпеки ООН: Куплю попкорн і буду дивитися, як вони будуть бігати, пояснювати, що українці дурні й не розуміються на Статуті

Кулеба: Ми відкрили двері шафи – і всі побачили, що там у шафі не парадна посольська форма, і навіть не скелет у формі, а просто купа російського лайна
Фото: Міністерство закордонних справ України / MFA of Ukraine / Facebook

Процес виключення Росії з Ради Безпеки ООН не буде швидким, проте його результат буде сприятливим для України. Про це в опублікованому 30 грудня інтерв'ю "РБК-Україна" заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

"Колись нам розказували, що нереально, щоб Німеччина дала зброю Україні. Нам розказували, що неможливо, що Америка дасть Patriot. Коли я був послом у Раді Європи, мені розказували, що неможливо виключити Росію звідти: як же ж так, як може Рада Європи без Росії?! Виключили. Ми чесно визнаємо, що процес, який ми започаткували, не є коротким, але не буває нічого неможливого, якщо системно над цим працювати. Я завжди дуже заточений на результат. Але коли йдеться про позбавлення Росії статусу постійного члена Радбезу ООН, мене буде робити щасливим навіть сам процес. Я із задоволенням куплю собі попкорн XXL і буду дивитися, як вони будуть бігати, пояснювати, що українці дурні, що українці не розуміються на статуті ООН, що насправді все легітимно", – сказав Кулеба.

Він пояснив, що своїми діями Україна делегітимізує РФ і цим "сіє сумніви в усіх".

"Ми відкрили двері шафи – і всі побачили, що там у шафі не парадна посольська форма, і навіть не скелет у формі, а просто купа російського лайна. І зараз усі це знають, і Росії із цим жити. Коли я вперше десь навесні почав у розмовах із міністрами закордонних справ інших країн нагадувати, що Росія незаконно зайняла постійне місце в Радбезі, їхня реакція була: "Та ну..." Вони не знали цього, цю тему поховали, про це всі забули. Це було настільки ганебно все зроблено, що всі поспішили про це забути. Ми зараз дуже гучно про це нагадали, зараз нашу заяву перевіряють у десятках міністерств закордонних справ, ми розворушили це кубло. Це перший крок, другий крок – усі скажуть: "Ого, а українці реально праві". А третій крок – це буде стадія гніву – "Що із цим робити?" А потім буде стадія прийняття", – наголосив глава МЗС.

Контекст:

Росія посідає місце СРСР серед постійних членів Ради Безпеки ООН і має право вето. Цим вето Росія постійно користується для блокування рішень, зокрема щодо резолюцій стосовно російської агресії проти України.

Право Росії бути правонаступницею СРСР в органах ООН ставлять під сумнів. Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця на початку лютого пояснював, що РФ – єдина держава, яка обійшла процедуру прийняття в ООН і Радбез ООН.

На міжнародному рівні неодноразово звучали заклики до виключення Росії з Ради Безпеки ООН. Зокрема, 30 вересня, після того, як вето Росії не дозволило ухвалити резолюцію із закликом не визнавати анексії Росією окупованих територій України, Кислиця назвав Росію "раковою пухлиною" Ради Безпеки ООН і закликав її "видалити". На його думку, єдине, що зупиняє світ від того, щоб виключити РФ із Ради Безпеки ООН, – це ядерна зброя.

14 грудня двоє американських законодавців подали до Конгресу резолюцію, яка закликає президента Джо Байдена виключити Росію з Ради Безпеки.

У Білому домі зазначили, що якби існував спосіб припинення членства Росії в Раді Безпеки ООН, то Штати негайно б ним скористалися.

26 грудня Україна ініціювала процес, метою якого є виключення Росії з Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй і загалом з ООН.