Кулеба: Року, коли Україна стане членом НАТО, нам не сказали. Хоча ми запитували

Кулеба про зустріч Зеленського зі Столтенбергом: Там все було дуже добре, позитивно
Фото: EPA
На зустрічі президента України Володимира Зеленського з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом підтвердили, що дискусію про євроатлантичну перспективу України мають вести лише між Києвом та Альянсом. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час відеозвернення, опублікованого у Facebook 16 грудня.

Він зазначив, що проведення зустрічі зі Столтенбергом було важливим для української сторони.

"І питання не лише в обговоренні стратегії євроатлантичної інтеграції, а й у вирішенні дуже конкретних питань, пов'язаних із потребою зміцнювати Збройні сили України, зокрема – за рахунок взаємодії з НАТО та союзниками, які входять до цього Альянсу. Там все було дуже добре, позитивно. Єдиний недолік, скажу чесно: року, коли Україна стане членом НАТО, нам не сказали. Хоча ми запитували. Але абсолютно чітко було підтверджено, що дискусія про те, коли та як Україна стане членом НАТО, – це виключно дискусія, яка має відбуватися і відбуватиметься виключно між Україною та НАТО. Це ключове", – сказав міністр.

Кулеба наголосив, що це "відповідь на всі російські закиди та абсурдні вимоги, які РФ зараз висуває".

"Ми вкотре переконалися, що генсек НАТО займає дуже принципову позицію з цього питання", – сказав міністр.

Українська делегація на чолі з президентом Зеленським 15 грудня брала участь у саміті "Східного партнерства" у Брюсселі. Зустріч глави держави зі Столтенбергом відбулася 16 грудня.

Генсек НАТО заявив, що Росія не припинила нарощувати військові сили біля кордонів України. Він додав, що у разі нападу на Україну Росія заплатить "дуже високу ціну".

Зеленський сказав, що євроатлантичні прагнення України стали результатом агресивної зовнішньої політики РФ.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості"Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.

7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення до Конституції положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі та Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.

У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020 року Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України до НАТО.

Президент США Джо Байден говорив, що російська агресія не стане на заваді вступу України до НАТОВодночас, відповідаючи на запитання, чи нададуть Україні план дій щодо членства в НАТО, він сказав, що "це ще треба побачити" і спочатку Україна має викорінити корупцію.

За словами глави МЗС України Дмитра Кулеби, Україна приєднається до НАТО, коли три столиці країн  учасниць НАТО змінять свою думку. Водночас він не назвав їх.

Президент РФ Володимир Путін під час розмови з Байденом 7 грудня заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України. "Тому Росія серйозно зацікавлена в отриманні надійних, юридично зафіксованих гарантій, що виключають розширення НАТО у східному напрямку та розміщення у суміжних із Росією державах ударних наступальних систем озброєнь", – сказав він.

У Білому домі зазначили, що Байден не пішов на поступки російській стороні щодо питання ймовірного вступу України до НАТО.

Після бесіди з Байденом Путін анонсував створення РФ та США спецструктури для обговорення питання членства України в НАТО. Байден заявив, що обговорить із РФ і союзниками щодо НАТО стурбованість Кремля розширенням Альянсу на схід.

Згідно з опублікованими 11 листопада результатами опитування, проведеного Соціологічною групою "Рейтинг", 58% українців на референдумі проголосували б за вступ України до НАТО. Це найвищий показник із березня 2014 року. Проти членства України в Альянсі виступило 35% опитаних.