"Літак раптом виходить на смугу й відлітає без наших громадян". Кулеба розповів про "захоплення" українського літака в Афганістані
23 серпня заступник міністра закордонних справ Євгеній Єнін розповідав, що 15 серпня "у нас фактично вкрали літак – він вилетів в Іран із невідомою групою пасажирів на борту замість того, щоб вивезти українців". Наступного дня інформацію про захоплення спростував речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко – він підкреслив, що всі літаки, які Україна залучала до евакуації своїх громадян з Афганістану, успішно повернулися, а Єнін просто пояснював рівень труднощів, із якими стикалися українські дипломати під час організації процесу евакуації.
Міністр зі свого боку зізнався, що "нічого складнішого, ніж евакуація з Афганістану, у професійному житті не переживав". За його словами, виліт кожного літака "супроводжувався шаленими проблемами" – наприклад, літак, біля якого збиралися українці, штурмували інші охочі покинути країну, тож стюардам доводилося замикати двері, щоб не пропустити всередину натовп. В інших випадках офіцери розвідки, які прибули до Афганістану з військовим літаком, "просто за шкірки хапали людей, витягували українців із натовпу, щоб вони могли потрапити на борт".
У випадку ж і нібито викраденим літаком, як розповів Кулеба, приватна авіакомпанія порушила домовленості.
"Літаку кажуть: о 6.00 до вас підвезуть групу пасажирів, чекайте – і ви вилітаєте. Але ніч, усі ж бігають, шукають якісь можливості вилетіти... Літак раптом виходить на смугу й відлітає без наших громадян", – розповів Кулеба.
За його словами, літак буквально розвернули в повітрі на пів дороги до України "через те, що на його борту не було громадян України – взяли з десяток родичів своїх, членів своїх сімей і вирішили порушити домовленості й вивезти лише своїх родичів".
Україна, зазначив міністр, відмовилася приймати борт без своїх громадян.
Україна здійснила три евакуаційні рейси з Афганістану: перший – у ніч на 16 серпня, другий – у ніч на 22 серпня, третій – удень 23 серпня. Першими двома евакуювали понад 160 людей, 36 із них – українці, під час останнього – ще 98, зокрема 41 українця. 25 серпня у МЗС повідомляли, що в Афганістані залишається приблизно 90 громадян України.
Контекст:
Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почали у квітні 2021 року. Станом на 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.
На тлі наступу "Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Кілька країн (зокрема США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерували своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпеки евакуації.
Прессекретар "Талібану" Забіхулла Муджахід говорив 25 серпня, що таліби хочуть, щоб виведення іноземних військ та евакуацію завершили до 31 серпня. Після цього вони "займуть іншу позицію", цитує його Sky News. 17 серпня представник "Талібану" Сухаїл Шахін говорив також, що угруповання не атакуватиме військовослужбовців США, але ті зобов'язані покинути Афганістан до 11 вересня.
25–26 серпня США і Великобританія попереджали про ймовірний теракт в аеропорту Кабула і закликали своїх громадян не перебувати там. Низка країн почала згортати евакуацію. Однак, незважаючи на попередження, 26 серпня біля воріт аеропорту залишалися натовпи людей, повідомляло агентство Reuters.
26 серпня в Кабулі стався теракт. Біля аеропорту Кабула терорист-смертник підірвав бомбу, почалася стрілянина. Спочатку Пентагон повідомив про два вибухи – біля воріт аеропорту та біля готелю неподалік – і двох смертників, але 27 серпня спростував цю інформацію, заявивши, що вибух був тільки один. Відомо про 170 загиблих і понад 200 поранених.
Угруповання ІДІЛ узяло на себе відповідальність за вибух біля воріт аеропорту і стрілянину.