З Афганістану вивезли понад 100 тис. осіб. За даними ЗМІ, ще не менше ніж 250 тис. можуть чекати на евакуацію
В Афганістані залишається ще приблизно 1 тис. громадян США, зазначив він.
За даними The New York Times, в Афганістані може бути не менше ніж 250 тис. осіб, які співпрацювали з урядом США і тепер мають право на прискорене отримання американських віз.
Ідеться про перекладачів, радників та інших осіб, які співпрацювали з урядом США або американськими організаціями й зараз, імовірно, хочуть виїхати через страх відплати з боку талібів, які захопили владу у країні, пише газета. Видання підкреслює, що точна кількість таких людей невідома, оскільки американські чиновники відмовляються повідомляти, скільки таких людей залишилося у країні.
Зараз темпи евакуації – приблизно 20 тис. осіб на день. Їх недостатньо, щоб вивезти всіх охочих до 31 серпня – крайнього терміну, встановленого президентом США Джо Байденом для того, щоб завершити евакуацію, пише The New York Times.
Прессекретарка Білого дому Джен Псакі 26 серпня сказала, що США не зможуть забрати всіх охочих покинути Афганістан.
"Неможливо евакуювати всіх афганців – мільйони, потенційно, – які хочуть виїхати з Афганістану", – сказала Псакі, її цитує сайт Білого дому.
26 серпня в Кабулі сталося кілька вибухів. В аеропорту Кабула двоє терористів-смертників підірвали бомби, почалася стрілянина, повідомили американські військові. У США офіційно підтвердили загибель 13 своїх військових і поранення ще 18.
Маккензі після атак сказав, що евакуація триватиме попри напади. Місію, за його словами, продовжать "із максимальною швидкістю", повідомив CNN.
Контекст:
Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почалося у квітні 2021 року. Станом на 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.
17 серпня представники "Талібану" дали першу пресконференцію після приходу до влади, на якій пообіцяли, що ніхто не атакуватиме інших країн із території Афганістану, підтвердили загальну амністію для афганських чиновників і заявили, що жінки зможуть працювати, якщо будуть "жити за законами шаріату".
На тлі наступу "Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Цей процес було паралізовано через те, що 16 серпня в аеропорту Кабула панував хаос і було скасовано всі комерційні рейси. 17 серпня процес евакуації відновили, хоча міністерка оборони Франції Флоранс Парлі повідомила, що блокпости талібів ускладнюють доступ до аеропорту.
Кілька країн (зокрема США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерували своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпеки евакуації.
За даними НАТО станом на 22 серпня, у кабульському аеропорту і його околицях за перший тиждень евакуації загинуло щонайменше 20 осіб.
25–26 серпня кілька країн попереджали про ймовірний теракт в аеропорту Кабула і закликали своїх громадян не перебувати там. Евакуацію почали згортати. Однак, незважаючи на попередження, 26 серпня біля воріт аеропорту залишалися натовпи людей, повідомляло агентство Reuters.
У Пентагоні вважають ІДІЛ відповідальним за комплексну атаку, здійснену 26 серпня. Угруповання взяло на себе відповідальність за вибух біля воріт аеропорту і стрілянину, бойовики заявляють, що вбили й поранили 160 осіб. Кількість жертв серед мирного населення, за інформацією ЗМІ, сягнула 90 осіб.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг назвав атаку терактом.
"Талібан" засудив атаки. Байден сказав, що поки немає доказів можливої змови між талібами та ІДІЛ, але підкреслив, що не вірить "Талібану".
МЗС України поки не надходило інформації про українців, постраждалих унаслідок вибухів поблизу аеропорту. 25 серпня в міністерстві повідомляли, що в Афганістані залишається приблизно 90 громадян України.
Прессекретар "Талібану" Забіхулла Муджахід говорив 25 серпня, що таліби хочуть, щоб виведення іноземних військ й евакуацію завершили до 31 серпня. Після цього вони "матимуть іншу позицію", заявив він, повідомляє Sky News. Ще 17 серпня прессекретар "Талібану" Сухаїл Шахін говорив, що угруповання не атакуватиме військовослужбовців США, але ті зобов'язані покинути Афганістан до 11 вересня.