Луценко: Журналіст Гордон має право брати інтерв'ю в будь-кого. Американці, наприклад, брали інтерв'ю в бен Ладена
Засновник видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон мав цілковите право інтерв'ювати колишнього ватажка диверсійних сил Росії на Донбасі Ігоря Гіркіна (Стрєлкова), запис інтерв'ю долучать до кримінального провадження стосовно бойовика, хоча для слідства в ньому немає нічого нового. Про це 19 травня написав у Facebook колишній генеральний прокурор України Юрій Луценко.
"Звичайно, журналіст Гордон має право брати інтерв'ю в будь-кого. Американці, наприклад, брали інтерв'ю в самого [глави "Аль-Каїди" Усами] бен Ладена. Питання не у факті інтерв'ю, а в позиції, тональності, усмішках на слова ворога. І саме це робить інтерв'ю Гордона з Гіркіним неприйнятним для мене", – пояснив екслава ГПУ.
Він нагадав, що Гіркін є фігурантом процесу у справі про катастрофу рейсу MH17, який триває в Нідерландах, а в Україні слідство у кримінальному провадженні про його терористичні злочини під час агресивної війни на Донбасі завершено, підозру колишньому ватажку бойовиків надіслали в січні 2019 року.
"У тому, що в Україні, на відміну від Нідерландів, не розпочався заочний суд над Гіркіним та іншими військовими злочинцями, над [експрезидентом Віктором] Януковичем і його оточенням, які дали команду розстріляти Майдан, винен не Гордон, а персонально депутати конкретних фракцій", – переконаний Луценко.
Верховна Рада VIII скликання провалила законопроєкт про заочне засудження, новий парламент "про це воліє взагалі мовчати", нагадав колишній генпрокурор.
"Якщо б у нас (як у Нідерландах) був механізм in absentia – заочного правосуддя, ми б уже рік демонстрували всьому світу злочину російського агресора", – вважає він.
Під час анексії Криму Росією в лютому-березні 2014 року громадянин РФ Гіркін був радником голови окупаційної адміністрації Сергія Аксьонова. Із квітня до серпня 2014-го він брав участь у військовому конфлікті на Донбасі. Під його керівництвом у квітні бойовики захопили Слов'янськ Донецької області (вони утримували місто до липня). На початку серпня стало відомо, що Гіркін склав повноваження "міністра оборони ДНР" і повернувся в Росію.
Гіркін наразі в розшуку в Україні. Йому висунули підозри за низкою статей Кримінального кодексу України, зокрема ст. 258-3 (створення терористичної групи чи терористичної організації), ст. 294 (масові заворушення), ст. 258 (терористичний акт), ст. 341 (захоплення державних або громадських будівель чи споруд). Є одним із чотирьох обвинувачуваних у справі про аварію малайзійського літака Boeing 777 у небі над Донбасом 17 липня 2014 року. Перебуває під санкціями ЄС і США.
Інтерв'ю Гордона з Гіркіним вийшло в YouTube 18 травня. Його записали за допомогою Skype. Під час інтерв'ю Гіркін зізнався, що віддавав накази вбивати українців, і назвав імена активістів, яких розстріляли за його командою.
Деякі журналісти, політики та активісти розкритикували інтерв'ю. Вони заявили, що в такий спосіб Гордон легітимізує злочинців в українському інформаційному просторі. 18 травня під редакцією видання "ГОРДОН" у Києві активісти провели мітинг.
В Офісі генпрокурора повідомили, що інформацію з інтерв'ю з Гіркіним і колишньою "прокуроркою" анексованого Росією Криму Наталією Поклонською, яке вийшло раніше цього місяця, долучать до кримінальних проваджень, що стосуються збройної агресії РФ проти України. "Можу висловити лише подяку, а не критикувати за ті свідчення, які почуло наше суспільство і правоохоронні органи. У тому числі і про катастрофу літака MH17", – сказав заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов після виходу інтерв'ю з Гіркіним.
Сам Гордон заявив, що інтерв'ю він зробив "у співдружності з українськими спецслужбами". За його словами, інформацію про злочини проти України, озвучену в інтерв'ю Поклонською та Гіркіним, передали в Гаагу для використання як свідчень під час процесу у справі про анексію Криму та військову агресію на Донбасі.
У СБУ заявили, що програми з Поклонською та Гіркіним вивчають щодо доказів агресії РФ проти України, і зазначили, що проведення інтерв'ю було ініціативою журналіста.