Майбутнє євроатлантичної безпеки вирішується в Україні – Кулеба
"Чудова зустріч із моїм данським колегою і другом Єппе Кофодом у Копенгагені. Майбутнє євроатлантичної безпеки нині вирішується в Україні. Данія демонструє справжнє лідерство, стоячи пліч-о-пліч з Україною в цей час підвищених загроз із боку РФ", – написав український дипломат.
Кофод, зі свого боку, твітнув, що "Україні загрожує безпрецедентне нарощування військової сили Росією", і закликав Москву до деескалації.
Міністерство закордонних справ України розповіло у пресрелізі, що Кулеба "детально поінформував данського колегу щодо безпекової ситуації поблизу державного кордону та на тимчасово окупованих РФ територіях України, а також підсумків зустрічі радників лідерів держав нормандського формату".
"Російська Федерація намагається підірвати безпеку не лише України, але й усієї Європи. Ми активно працюємо над консолідацією міжнародної спільноти для ефективної протидії агресивним діям Росії, оскільки це визначатиме майбутнє архітектури безпеки по всьому євроатлантичному регіону", – процитувало МЗС міністра.
Під час візиту до Копенгагену Кулеба обговорював із Кофодом "підготовку пакету жорстких економічних санкцій ЄС проти РФ, а також посилення взаємодії задля посилення оборонних спроможностей України та зміцнення кібербезпеки" країни.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.
Секретар Ради нацбезпеки і оборони (РНБО) України Олексій Данілов повідомляв 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військовослужбовців.
США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.
Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд сказала в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня 2022 року, що США мають 18 різних сценаріїв у разі вторгнення Росії в Україну. У Кремлі відповіли, що "теж різні сценарії розглядають".
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.
24 січня після засідання РНБО, на якому розглядали зокрема питання нацбезпеки, президент України Володимир Зеленський сказав, що "все спокійно, причин для паніки немає". Данілов того самого дня заявив, що повномасштабне вторгнення Росії зараз неможливе, і підкреслив, що приводів для паніки немає.