"Майбутнє країн-кандидатів – у ЄС". Лідери ЄС у декларації неформального саміту заявили про підтримку України

Неформальна зустріч глав держав і урядів країн – членів Євросоюзу відбулася 6 жовтня у Гранаді
Фото: EU2023ES / Flickr

Лідери Євросоюзу заявили, що підтримуватимуть Україну і її народ "стільки, скільки потрібно". Про це йдеться в декларації, яку ухвалили 6 жовтня на неформальному саміті ЄС у Гранаді (Іспанія), її текст опублікували на сайті Європейської ради.

"Ми також підтвердили, що майбутнє наших [країн-кандидатів], які прагнуть стати членами [ЄС], і їхніх громадян є в межах Європейського союзу", – ідеться в документі.

Лідери Євросоюзу наголосили, що розширення є "геостратегічною інвестицією в мир, безпеку, стабільність і процвітання".

"Це рушійна сила покращення економічних і соціальних умов європейських громадян, скорочення нерівності між країнами, воно має сприяти зміцненню цінностей, на яких засновано союз, – вказують у декларації. – Враховуючи перспективу подальшого розширення союзу, як ЄС, так і майбутні держави-члени мають бути до цього готовими. Кандидатам на членство необхідно активізувати свої зусилля щодо реформування, особливо у сфері верховенства права відповідно до характеру процесу вступу, заснованого на заслугах, і з допомогою ЄС".

Зазначають, що паралельно із цим союзу потрібно "закласти необхідну внутрішню основу і провести реформи".

"Ми визначимо наші довгострокові амбіції та способи їх досягнення. Ми розглянемо головні питання, пов'язані з нашими пріоритетами й політикою, а також нашою здатністю діяти. Це зробить ЄС сильнішим і зміцнить європейський суверенітет", – ідеться в декларації.

Неформальна зустріч глав держав і урядів країн – членів Євросоюзу відбулася 6 жовтня. Напередодні, 5 жовтня, у Гранаді відбувся саміт Європейської політичної спільноти.

Глава Української держави Володимир Зеленський під час виступу на саміті заявив про необхідність перемоги в Україні, щоб президент країни-окупанта РФ Володимир Путін не зміг "масштабувати агресію".

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з Європейським союзом у 2014 році після перемоги Революції гідності. Того самого року Верховна Рада та Європарламент синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.

28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія й Молдова. 17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ до ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу до Євросоюзу. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидатів.

Очікують, що восени Єврокомісія опублікує звіт щодо виконання Україною рекомендацій на шляху до ЄС. Після чого можуть ухвалити рішення про початок переговорів з Україною про вступ до ЄС.