Майже третина українців вважає, що через децентралізацію влада опинилася в руках місцевих "князьків" – опитування
31,9% українців вважають, що через реформу децентралізації влада опинилася в руках місцевих "князьків". Про це свідчать опубліковані 15 червня результати опитування, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова.
За даними соціологів, 2017 року такі побоювання були у 28,7% опитаних.
20,9% респондентів думають, що децентралізація прискорила процес спустошення сіл, селищ і деяких міст. 2017 року такого погляду дотримувалося 15,9%.
16,8% українців заявили, що реформа поліпшила якість надаваних громадянам послуг. Чотири роки тому так відповіло 17,7%.
14,4% опитаних вважають, що децентралізація відкрила громадянам нові можливості, щоб впливати на владу. 2017 року такої думки дотримувалося 24%.
Ще 5,3% респондентів вибрали інший варіант відповіді, 23,5% – не змогли визначитися зі своєю позицією.
Опитування проводили із 21-го до 26 травня серед громадян віком понад 18 років у всіх регіонах України, окрім окупованих територій Донецької та Луганської областей, а також Криму. Усього було опитано 2017 респондентів методом інтерв'ю "обличчям до обличчя". Теоретична похибка вибірки (без урахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.
Контекст:
31 серпня 2015 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні зміни до Конституції щодо децентралізації. Остаточне ухвалення відповідного законопроєкту було заблоковано через наявність у ньому норми про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей.
16 квітня 2020 року парламент ухвалив законопроєкт №2653 про внесення змін до закону "Про місцеве самоврядування". Законопроєкт, зокрема, вводить поняття адміністративного центру і території територіальної громади. Після ухвалення цього закону у "Слузі народу" заявили про завершення реформи децентралізації.
У лютому 2021 року президент України Володимир Зеленський анонсував створення Конгресу місцевих і регіональних влад при президенті (3 червня Конгрес почав роботу у Хмельницькому). Глава держави вважає, що цей орган дасть змогу поліпшити відносини між місцевими посадовцями та центральною владою. Також президент заявив, що реформи децентралізації в Україні ще не завершено.
Влада очікує, що цього року парламент ухвалить два закони, які стосуються децентралізації, а також зміни до Конституції, повідомив міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов на початку квітня. Міністр зазначив, що для завершення етапу реформи децентралізації необхідно внести зміни до Конституції. Над цим працює спеціальна робоча група при Офісі президента, у яку увійшов і він сам.