У Shahed, якими РФ уночі атакувала Україну, було понад 8 тис. іноземних компонентів – Зеленський
У складі 103 ударних безпілотників Shahed, якими країна-агресор РФ атакувала Україну в ніч на 5 січня, було використано 8755 компонентів іноземного виробництва. Про це 5 січня у Facebook заявив президент України Володимир Зеленський.
Він вважає, що санкційний тиск на шляхи постачання іноземних компонентів є недостатнім і Росія й далі отримує потрібні їй компоненти та засоби виробництва майже з усього світу й використовує їх у зброї, якою тероризує Україну.
Як зазначив Зеленський, лише протягом цього тижня російські військові застосували проти України понад 630 ударних дронів, приблизно 740 керованих авіаційних бомб і майже 50 ракет різних типів. За словами президента, це понад 50 тис. підсанкційних компонентів з усього світу.
"Ми маємо й надалі посилювати співпрацю з усіма партнерами щодо санкцій, ППО, далекобійної зброї та підтримки наших воїнів – це саме той пріоритет, який допоможе і в обороні наших міст і сіл, і в захисті позицій на фронті. Я вдячний кожному партнеру, який нам із цим допомагає", – наголосив він.
Контекст:
Дрони-камікадзе Shahed – іранська розробка. Із 2022 року Тегеран постачає їх Росії, яка практично щодня використовує ці БПЛА у війні проти України. Пізніше їх почали виготовляти в російському Татарстані.
Навесні 2023 року в українській розвідці заявляли, що більшість компонентів дронів-камікадзе типу Shahed – іноземного виробництва, хоча через санкції ці деталі не мали потрапити в Іран. ЗМІ повідомляли, що в ударних БПЛА Shahed-136 виявили компоненти виробництва 30 європейських та американських компаній.
Окрім дронів, іноземні компоненти також виявляють у ракетах, якими РФ б'є по Україні. Попри те, що, за даними української воєнної розвідки, можливості російського військового виробництва значно скоротилися після введених світом санкцій, Москва знаходить способи обійти обмеження. У документах санкційної групи Єрмака – Макфола в липні 2023 року йшлося про те, що 81% компонентів у російських ракетах – виробництва США. За інформацією Bloomberg, американські компанії постачають Росії компоненти для зброї через посередників.