Макаренко: Я міг стати заступником командира підводного човна "Курськ" у тому останньому плаванні
Екс-голова Державної митної служби України Анатолій Макаренко в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитру Гордону розповів, що знав весь загиблий екіпаж російського підводного човна "Курськ", який потонув у 2000 році.
Екс-голова Державної митної служби України Анатолій Макаренко в ефірі авторської програми засновника видання "ГОРДОН" Дмитра Гордона на каналі "112 Україна" розповів, що міг бути членом екіпажу російського підводного човна "Курськ", який потонув у 2000 році.
"Я ходив у море на підводному човні 12-ї серії човнів типу "Курськ". Мій човен – це 949-й А-проект, таким самим був і "Курськ". І порядковим номером його був номер, що дивно, 13-й. Тому я добре знав весь загиблий екіпаж і знаю багато подробиць того, що сталося на "Курську", – ланцюг подій, несприятливих для екіпажу, прорахунки командування і повна відсутність навичок аварійно-рятувальних операцій у тих служб, які мали цим займатися. Плюс відсутність волі керівництва країни до негайних дій із взаємодії з норвезькими рятувальниками і рятувальниками з інших країн. Утратили ситуацію, утратили час, утратили людей", – сказав він.
Макаренко зазначив, що, коли підводний човен "Курськ" потонув, він плакав.
"Там було багато хлопців, із якими я починав служити, з якими займався в навчальному центрі. Мій екіпаж формували за півроку до формування екіпажу "Курська", і я міг стати заступника командира цього підводного човна..." – заявив він.
Макаренко: Коли ми обнялися з Тимошенко після її тюрми, вона пахла так само, як я після своєї. Прілий запах безнадії. Читайте повну версію інтерв'ю
"Курськ" потонув 12 серпня 2000 року під час навчань Північного флоту в Баренцевому морі. На борту корабля перебувало 118 членів екіпажу, усі вони загинули. За офіційною версією, аварія "Курська" сталася внаслідок вибуху в передньому збройному відсіку.