Малюська: Коломойський точно потрапляє під критерії олігарха. Як і Порошенко

Малюська: Закон про олігархів не писався під окрему особу
Фото: Екологія підприємства / Facebook
Український бізнесмен Ігор Коломойський підпадає під критерії, за якими його можуть занести до реєстру олігархів, якщо законопроєкт, запропонований президентом Володимиром Зеленським, ухвалять у нинішній редакції. Також під ці критерії підпадає п'ятий президент, лідер партії "Європейська солідарність", нардеп Петро Порошенко. Про це заявив міністр юстиції Денис Малюська в ефірі ток-шоу "Свобода слова Савіка Шустера" на каналі "Україна" 4 червня.

"Тут звучало багато маніпуляцій. Наприклад, що пан Коломойський не потрапляє під критерії олігархів. Неправда. Давайте ви будете читати закон, а не статті журналістів, які не мають юридичної освіти. У законі вказано, що якщо твій бізнес-партнер є чиновником у вказаному списку, наприклад, народним депутатом, ти маєш вплив на політичне життя. Партнери пана Коломойського офіційні у Верховній Раді є, і не один. Тому пан Коломойський точно потрапляє", – сказав Малюська.

За його словами, "істерики зрозумілі, тому що "Європейська солідарність" усвідомлює, що їхній лідер теж автоматично потрапляє в реєстр, тому що відповідає всім критеріям, і це теж зрозуміло".

Співголова "Європейської солідарності" Артур Герасимов заявив, що "от вони й визнають, що писали закон під одну людину".

"Закон не писався під окрему особу. Закон писався під олігархічну систему. І він має наслідки. Наслідки прості, їх озвучив президент: якщо ви не хочете потрапити в реєстр, позбудьтеся впливу на політичне життя. Будь ласка, залишайтеся зі своїми активами, не підходьте до політики, не підходьте до землі. Це вибір", – сказав міністр юстиції.

Контекст:

2020 року Зеленський заявляв, що готовий говорити з великим бізнесом і забезпечити йому рівні правила, а натомість хоче, щоб олігархи жили і працювали за законом. Він вважає, що олігархам варто віддати "ролі в масовці, а не головні ролі".

15 квітня 2021 року на засіданні РНБО Зеленський анонсував розроблення "фундаментального законопроєкту про статус олігарха в нашій країні". За його словами, законодавча ініціатива спрямована, зокрема, на те, щоб олігархи не могли впливати "на вибір країни, на економіку, на закони, на Верховну Раду".

14 травня секретар РНБО Олексій Данілов говорив, що, на його думку, під дію розроблюваного закону про олігархів підпадає 13 осіб, можливо, більше. Їхні прізвища Данілов назвати відмовився.

Законопроєкт №5599 "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)" внесли на розгляд Верховної Ради 2 червня.

Згідно із проєктом, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінантне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.

У разі занесення бізнесмена до реєстру олігархів йому буде заборонено брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Окрім того, чиновники мають повідомляти про контакти з олігархами, а самі бізнесмени – подавати декларацію в Національне агентство з питань запобігання корупції.

У "Європейській солідарності", коментуючи законопроєкт, заявили, що він спрямований особисто проти Порошенка. Як стверджують у партії, законопроєкт "жодних справжніх олігархів не обмежує".

Коломойський заявляв, що "морально готовий" бути занесеним до реєстру олігархів, якщо законопроєкт буде ухвалено в редакції, запропонованій президентом. "Якщо наслідки будуть тільки такі, які прописано в нинішній версії законопроєкту, то я не бачу нічого страшного, якщо буду в реєстрі олігархів. Але моє нинішнє "готовий" не поширюється на наступні редакції", – сказав він.