Малюська нагадав, що в осіб, які мають ознаки олігарха, залишилося три місяці, щоб позбутися хоча б однієї з них

Перевірити, хто олігарх, а хто ні, може будь-яка зацікавлена особа, зазначив Малюська
Фото: kmu.gov.ua
Наприкінці травня Рада національної безпеки і оборони (РНБО) України оприлюднить перші рішення про визнання осіб олігархами, до реєстру потраплять особи, які мають значні активи, монополію на окремому ринку товарів, контроль за медіа, а також ті, хто бере участь у політичному житті країни.

Про це 3 лютого нагадала пресслужба Міністерства юстиції України у Facebook.

"Критерій у частині політики дуже простий і легко перевіряється. Насамперед це якщо особа займає якусь політичну посаду або має близьких родичів чи бізнес-партнерів на політичних посадах", – наголосив глава Мін'юсту Денис Малюська.

Наступний критерій – власність медіа, додав міністр.

"Зараз кілька тисяч суб'єктів інформаційної діяльності, передовсім ідеться про телеканали, які зобов'язані публічно розкривати структуру власності – хто є їхніми власниками і кінцевими бенефіціарами. Заходимо на відповідний вебсайт, дивимося інформацію про структуру власності або запитуємо її у Нацради з телебачення і радіомовлення й дивимося, хто з таких потенційних кандидатів в олігархи офіційно є у структурі власності медіа", – розповів Малюська.

За його словами, структуру власності будь-якої компанії можна також перевірити через Єдиний державний реєстр.

"Так само абсолютно спокійно можна подивитися декларації нардепів, який обсяг фінансів у них є і чи дотягує він до лімітів, встановлених законом про олігархів. Так само можна подивитися компанії, якими вони володіють. Можна подивитися обороти цих компаній, активи – абсолютно все є онлайн", – вказав керівник Мін'юсту.

Малюська наголосив, що перевірити, хто олігарх, а хто ні, може будь-яка зацікавлена особа.

"Наразі ж ті, хто має всі ознаки олігарха, має трохи більше ніж три місяці для того, щоб з власної ініціативи позбутися принаймні однієї з них. Адже ключова мета закону про олігархів – не загнати їх у рамки обмежень, а спонукати добровільно відійти від зловживань своїм статусом", – резюмував міністр юстиції України.

Наприкінці січня Малюська назвав імена "очевидних олігархів" в Україні.

"Досить відкрити рейтинг Forbes. Перший рядок – [бізнесмен] Рінат Ахметов. Є всі критерії – медіа, бізнес, активи, партнери у Раді. Схожа історія з [бізнесменом Ігорем] Коломойським. [П'ятий президент України, нардеп від "Євросолідарності"] Петро Порошенко – активи, участь у політиці, під питанням телеканали", – зазначив Малюська.

Контекст:

Верховна Рада 23 вересня 2021 року ухвалила у другому читанні законопроєкт президента України Володимира Зеленського про олігархів. За документ проголосувало 279 народних депутатів за 226 необхідних. Голосування проводили за спеціальною процедурою, без можливості внести додаткові правки у залі. Зеленський підписав закон про олігархів 5 листопада.

Відповідно до закону, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознакбере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (провідне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року постійно підтримує чи посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.

У разі занесення бізнесмена до реєстру олігархів – такі рішення ухвалюватиме РНБО – йому заборонять брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Окрім того, посадовці мають повідомляти про контакти з олігархами, а самі бізнесмени – подавати декларацію до Національного агентства з питань запобігання корупції.

30 грудня секретар Ради нацбезпеки і оборони Олексій Данілов сказав, що закон має запрацювати до кінця травня 2022 року, тоді, прогнозують, в Україні й назвуть імена перших олігархів.