Маломуж: Серед керівників СБУ були агенти Росії. Їх більше ніж двоє
Після розпаду СРСР в Україні залишилося багато прихованої російської агентури, яка просувалася у найвищі ешелони влади. Про це голова Служби зовнішньої розвідки України у 2005–2010 роках Микола Маломуж сказав в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.
Він зазначив, що серед них були люди, які навчалися у школах ФСБ і повернулися в Україну вже у 90-х роках "нібито патріотами України".
"Їх чимало було. Але вони обійняли провідні позиції в різних, так би мовити, структурах влади. Включно з кількома людьми, які були керівниками СБУ. Не тільки той, про кого ви думаєте, а й кілька людей інших", – сказав Маломуж.
Колишній глава розвідки описав одну з дуже вдалих, за його оцінкою, схем росіян: підставляти таких агентів американцям, щоб ті вже просували їх в органи влади України як своїх агентів. Отже, у вищих органах влади України, у спецслужбах, Міноборони, депутатському корпусі опинялися "подвійні агенти, але дуже зручні" для Росії. Головний центр цієї схеми був у РФ, а американців у цій моделі "залучали втемну".
"Я не кажу зараз про депутатів, про міністрів. Те, що серед них було багато агентів Росії, зрозуміло й без слів. Серед керівників СБУ були агенти Росії?" – уточнив Гордон.
"Були. Їх кілька було. Я одразу скажу: більше ніж двоє", – відповів Маломуж.
Називати конкретні прізвища він відмовився.
"Мають провести слідство. Як колишній керівник спецслужб – СБУ, розвідки – звісно, я юридично відповідальний. І безпідставно, бездоказово, без рішення суду обвинувачення таких осіб – це з мого боку щонайменше буде некоректно, а з іншого боку, навіть злочинно", – сказав він.
Водночас Маломуж наголосив, що у цій ситуації він каже про те, що "чітко знає", і сподівається, що в майбутньому прокуратура та спецслужби проведуть відповідні розслідування від початку незалежності України.
"Ви знаєте їх усіх особисто. Це й ваші знайомі", – додав він.
Контекст:
Маломуж із 1980-х працював в органах державної безпеки УРСР та України, зокрема у 1997–1998 роках був начальником управління захисту національної державності Служби безпеки України.
У 1998–2005 роках Маломуж обіймав посаду заступника голови Державного комітету України у справах релігій, а у 2005–2010 роках, під час президентства Віктора Ющенка, був головою Служби зовнішньої розвідки України. У 2010 році генерала армії Маломужа звільнили з військової служби.