Марчук: Якби я став президентом, того, що з Кримом сталося, точно не допустив би
Колишній прем'єр-міністр України, ексголова Служби безпеки Євген Марчук, який помер сьогодні на 81-му році життя, був упевнений, що не допустив би анексії Криму, якби був президентом. Про це він говорив навесні 2019 року у своєму останньому інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН", журналісту Дмитрові Гордону.
Згадуючи президентські вибори 1999 року, коли його суперником у політичній боротьбі був чинний глава держави Леонід Кучма, Марчук висловив упевненість, що його перемога стала б благом для України.
"Однозначно так, тому що, по-перше, того, що з Кримом сталося, я точно не допустив би, адже ознаки вже до 2014 року були – та сама Тузла 2003 року, не кажучи вже про всі інші складники. Звісно, щоб мої слова на те, ніби я хвалюся, були схожі, не хочеться, але російським планам протистояти нам значно простіше було б. Може, не все б і вдалося, просто я такі технології використовував би, які, на мою думку, ефективнішими були б", – заявив два роки тому Марчук.
Марчук: Якщо я, у минулому генерал КДБ, за один стіл із колишнім підполковником КДБ Путіним сяду і в очі йому погляну, запитаю: "Хто тебе, дорогий, в оману ввів?" Цікаві цитати з інтерв'ю
Він підкреслив, що провів "із росіянами десь 170 різноманітних переговорів" і добре вивчив їхню ментальність і методику спілкування.
"Я не тільки з [президентом РФ Борисом] Єльциним зустрічався – і з [прем'єром Віктором] Черномирдіним, і з [ексзаступником глави уряду РФ Олегом] Сосковцем, із [міністром оборони РФ Сергієм] Івановим уже з нової генерації, і з парламентаріями – із багатьма. Сказати, що ментальність росіян стовідсотково знаю, я не можу, але перемовна технологія мені зрозуміла", – сказав Марчук.
Він додав, що "якби опинився на посаді президента", провів би "кілька радикальних речей" у переговорах із росіянами.
Контекст:
Про смерть Марчука стало відомо 5 серпня. Його вдова Лариса Івшина повідомила, що у нього зупинилося серце. За інформацією СБУ, причиною смерті стало загострення проблем із серцем після коронавірусної інфекції.
Марчук був першим керівником Служби безпеки України в 1991–1994 роках, прем'єр-міністром у 1995–1996 роках і міністром оборони у 2003–2004 роках. У листопаді 2018 року його було призначено представником України у тристоронній контактній групі в Мінську. До цього Марчук представляв Україну в безпековій підгрупі. 19 травня 2019 він вийшов із переговорів у ТКГ.
29 вересня 2003 року росіяни почали насипати дамбу від станції Тамань Темрюкського району Краснодарського краю в напрямку українського острова Тузла. Працюючи у три зміни, будівельники споруджували по 157 метрів дамби на день, щоб з'єднати Тузлу з російським берегом. 30 вересня 2003 року МЗС України надіслало МЗС Росії ноту протесту. 23 жовтня 2003 року будівництво дамби зупинили.
Тузла залишилася українською, але жоден військовий корабель третіх країн не міг пройти Керченську протоку без згоди Москви.
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.
Після окупації Криму через Тузлу побудували Кримський міст із РФ на український півострів.