Марунич: Терехов – не Кернес, і він радше поховає успішний проєкт свого колишнього шефа
Якщо "Слуга народу" вирішить висунути на вибори харківського міського голови формального кандидата і водночас насправді підтримати адмінресурсом нинішнього в.о. мера Ігоря Терехова, то його поразка разом із поразкою офіційного кандидата від влади зробить удар по "Слузі народу" ще болючішим, заявив співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич у своєму Facebook.
Дострокові вибори харківського міського голови, які відбудуться цієї осені, ставлять перед головними політичними силами країни "дуже непрості завдання", вважає експерт.
"Перед "Слугою народу" у Харкові стоїть непростий вибір. Не висувати свого кандидата на виборах мера другого міста країни президентській партії зовсім уже несолідно, а гідного кандидата, який, звичайно, не виграє, але хоча б побореться, у партії [президента Володимира] Зеленського просто немає. Висування чергового "позасистемного неполітика" з числа весільних фотографів, шоуменів чи айтішників гарантує мізерний результат та удар по іміджу партії у східному регіоні. Сценарій із висуненням когось для галочки і реальною підтримкою адмінресурсом більш-менш зручного для влади кандидата – в.о. мера Ігоря Терехова – також свідомо програшний. Удару по іміджу однаково не уникнути, а Терехов як кандидат дуже слабкий, що стає сьогодні цілком очевидно, і його поразка разом із поразкою формального кандидата від влади зробить удар по "Слузі народу" ще болючішим", – пише Марунич.
Для "Опозиційної платформи – За життя" ситуація в Харкові складається теж термінова, зазначив він.
"Як засвідчив результат попередньої кампанії, найсильніший потенційний кандидат у мери від ОПЗЖ Олександр Фельдман не зміг вирвати перемогу. Ставка на нього може закріпити за ОПЗЖ статус другої за впливовістю сили в регіоні. ОПЗЖ може спробувати домовитися з [колишнім мером та екснардепом] Михайлом Добкіним, який станом на сьогодні має найвищі шанси на успіх. Але Добкін занадто незалежний і для нього логічнішим видається не пов'язувати себе з конкретною партією, щоб не звужувати свою електоральну базу", – переконаний автор.
"Європейська солідарність" п'ятого президента Петра Порошенка може спробувати зробити ставку на колишню голову ОДА, а зараз позафракційну нардепку Юлію Світличну, вважає Марунич.
"Для "Європейської солідарності", в якої в Харкові немає яскравого лідера, єдиний шанс дістати вигоду з харківських виборів – це спробувати примазатися до Юлії Світличної, яка зараз на підйомі. Але вона вже давно дистанціюється від Порошенка, і мерські вибори для неї – чудова можливість ще більше розкрутити власний проєкт "Разом". "Батьківщину" і "Голос" зі зрозумілих причин виносимо за дужки", – написав він.
Марунич вважає, що загалом вибори в Харкові – це можливість для регіональних партій вийти на новий рівень.
"Утім, навряд чи це поширюється на "Блок Кернеса", від якого піде нинішній в.о. мера Терехов. Усі вже остаточно переконалися, що Терехов – не Кернес, і він радше поховає успішний проєкт свого колишнього шефа. А ось, наприклад, Світлична, якщо піде на вибори, має всі шанси вивести свою політсилу на новий рівень. Ну і, звичайно ж, Добкін. Він же на вибори точно піде і має всі шанси вскочити у велику політику", – підсумував експерт.
Контекст:
Позачергові вибори мера Харкова проведуть 31 жовтня 2021 року у зв'язку зі смертю попереднього мера міста Геннадія Кернеса, який помер через ускладнення після COVID-19.
61-річний мер Харкова Геннадій Кернес помер у ніч на 17 грудня 2020 року. Із середини вересня Кернеса лікували проти коронавірусної інфекції в берлінській клініці "Шаріте". Син Кернеса Данило розповів, що після поранення, яке харківський мер дістав у 2014 році, у нього слабка легеня – її тоді "прошила" куля. Із цим був пов'язаний важкий перебіг хвороби.
Кернес обіймав посаду мера із 2010 року. На місцевих виборах, які проводили 25 жовтня 2020 року, його переобрали знову, він набрав 60,34% голосів виборців. Кернеса оголосили мером Харкова без складення присяги (у цей час він лікувався в Німеччині).
Тепер обов'язки мера тимчасово виконує секретар міськради Ігор Терехов.
Згідно із законодавством, нові вибори в Харкові могли призначити або на останню неділю березня, або на останню неділю жовтня. В Офісі президента заявили, що в березні вибори не відбудуться через "чехарду з документами". У Верховній Раді пояснили, що не могли призначити вибори раніше, оскільки з Харкова прийшли не всі необхідні документи. Терехов говорив, що дізнався про це зі ЗМІ.