"Ми аж прифігіли від їхніх ідей". ЗМІ з'ясували, як відбувалася зміна голови фракції "Голос"
Видання пише, що посередник у цих переговорах – нардеп Рустем Умеров.
"Рік ми вели перемовини. З одного боку була Саша, з іншого – завжди дві людини: Ярослав і Кіра. Точніше, до кінця минулого року головним перемовником був Ярослав, а потім стала Кіра. Моя роль полягала в тому, щоб підтримувати діалог, але сторони ніколи не могли досягти домовленостей", – розповів Умеров.
За даними "Української правди", планували, що Умеров стане головою фракції, але такого сценарію не підтримав Железняк. Він після втрати посади голови фракції став найбільшим противником її об'єднання, пише видання.
"Голосувати разом ми не будемо ніколи, хоч Святослава Вакарчука поверніть і посадіть. Це неможливо", – сказав він журналістам.
Поки що переговори не давали результатів, група Устінової, за даними "Української правди", шукала інші способи "повернути владу" у фракції, і частина підтримала відставку спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова в обмін на допомогу Офісу президента зі зміщенням Железняка з посади голови фракції.
"Вони шукали різні шляхи, щоб скинути Ярика, і нічого у них не виходило. Можу сказати, що кілька людей зустрічалися із [главою ОП] Андрієм [Єрмаком], серед них Устінова була, але не тільки вона. Оця історія з ОАСК – це вони принесли Єрмаку. Ми аж прифігіли від їхніх ідей", – розповів співрозмовник видання у команді президента Володимира Зеленського.
Цю версію підтвердили співрозмовники видання в Окружному адмінсуді – вони вважають, що без втручання ОП рішення про зупинення положення про фракцію "Голос" не було б.
"Якщо ця версія є правдивою, то [об'єднання] "Справедливість" на чолі з колишньою антикорупційною активісткою Устіновою не збентежив не лише спосіб "рішання" питання, а й прізвище людини, через яку такі питання зазвичай проходять в офісі, – Олег Татаров", – ідеться у статті.
За даними співрозмовників видання, голова Ради Руслан Стефанчук не хотів оголошувати Устінову головою фракції. Це зробив його перший заступник Олександр Корнієнко.
"Руслан відразу сказав, що марати руки в "срачі" "Голосу" не збирається. Саші [Корнієнку] довелося брати удар на себе", – сказав співрозмовник "Української правди".
Устінова заперечує допомогу ОП у ситуації із рішенням ОАСК.
У січні сторони активізували переговорний процес, кажуть співрозмовники "Української правди".
Рудик пояснила це загрозою російського вторгнення. Представниця об'єднання "Справедливість" Юлія Клименко – необхідністю "хоча б частково" виконати зобов'язання перед виборцями.
За даними "Української правди", ще одна причина активізації переговорів полягає в тому, що Устінова, яка зараз є головою фракції, "з особистих причин" робитиме "політичну перерву". Окрім того, ЗМІ звертає увагу на тимчасовий характер рішення ОАСК.
Головне, про що треба домовитися Рудик та Устіновій, – спільний вектор руху та компромісне прізвище нового голови фракції.
Співрозмовники видання охарактеризували переговори на нинішньому етапі як "конструктивні, але дуже крихкі". ЗМІ звертає увагу на появу Рудик у "Жулянах" у день прибуття п'ятого президента України Петра Порошенка в Україну та на їхнє спільне відвідування з'їзду партії УДАР за кілька тижнів.
Устінова після появи Рудик на з'їзді писала у Facebook про "політичну проституцію".
"У листуванні з УП вона ледь не прямим текстом заявила про припинення перемовин із Рудик. Мовляв, як можна гуртуватися з людьми, які намагаються вторгувати місце у списку Порошенка за продаж бренда "Голосу". Рудик коротко відписала, що для неї це не кінець: "Мета об‘єднання – вище, ніж пост на 133 лайки", – резюмував автор статті.
Контекст:
Партію "Голос" презентували у травні 2019 року. На парламентських виборах у 2019 році "Голос" здобув підтримку 5,82% виборців. Зараз, згідно з опитуванням Центру Разумкова, проведеного в січні, політсила набирає 2,3% і не проходить до Ради.
Політсилу очолює Кіра Рудик. У березні 2020-го вона змінила на цій посаді музиканта Святослава Вакарчука, який у червні заявив, що йде з парламенту. Фракцію "Голос" у Верховній Раді із січня до грудня 2021 року очолював Железняк.
У "Голосі" з весни 2021 року триває криза. 29 березня низка нардепів від "Голосу" опублікувала спільну заяву, звинувативши керівництво партії у підіграванні владі. Вони вимагали провести з'їзд партії, затвердити новий статут та переобрати її керівництво.
У червні облорганізація "Голосу" звинуватила Рудик в узурпації влади, херсонський осередок – у повному складі, вінницька – частково вийшли із партії. Черкаський, івано-франківський та львівський обласні осередки "Голосу" 16 червня висунули вимогу до Рудик добровільно скласти повноваження та провести з'їзд для обрання нового голови партії.
16 червня половина членів депутатської фракції "Голос" оголосила про створення парламентського об'єднання "Справедливість" (Устінова входить до цього об'єднання) та недовіру Железняку. До об'єднання увійшло 10 людей.