Мільярдер Бахматюк: Оточення Гонтаревої нажилося на знищенні мого банку G

Гонтарева очолювала НБУ з червня 2014-го до 15 березня 2018 року
Фото: National Bank of Ukraine (NBU) / Flickr

Національний банк України знизив ціну на державні папери на 20%, що дало йому змогу визнати неплатоспроможним банк "Фінансова ініціатива". Український бізнесмен Олег Бахматюк пов'язує це з ексголовою НБУ Валерією Гонтаревою, про це він заявив в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.

Бізнесмен Олег Бахматюк вважає, що виведення українських банків із ринку в період роботи головою Нацбанку України Валерії Гонтаревої призвело до втрати приблизно 40% ВВП. Про це він заявив в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.

На запитання журналіста, чи заробляв хтось на падінні банків Бахматюка, він відповів: "Я думаю, однозначно".

"Якщо взяти банк "Фінансова ініціатива". Вдумайтеся, коли [Олександр] Шлапак був міністром економіки, він фактично в наш банк купив 2 млрд державних облігацій. Що є цінніше в державі Україна, ніж її облігації? Ти маєш такий рейтинг, як має держава. Вище бути не може. І ми ці облігації, коли брали рефінансування, ставили в заставу в Національному банку. Ми взяли рефінансування, яке спрямували на своїх вкладників, перед тим заплативши державі 2 млрд грн. Під відсотки. Банк "Фінансова ініціатива" виконував усі нормативи, усі показники. Тому Верховний Суд не міг не стати на наш бік. Просто ми зробили все для того, щоб затягнути законний процес. І в один момент єдиний гравець на ринку, який формує ціну державних паперів, – Національний банк України,  уцінює мої папери на 20%. А державні папери завжди коштували 100%", – розповів Бахматюк.

Мільярдер Бахматюк: Війна із Ситником забрала у мене більше, ніж війна з Росією. Читайте повну версію інтерв'ю

Банк "Фінансова ініціатива" визнали неплатоспроможним у квітні 2015 року.

Гонтарева очолювала Нацбанк України з 19 червня 2014 року до 15 березня 2018 року.

У листопаді 2019 року детективи Національного антикорупційного бюро України повідомили про підозру 10 фігурантів справи "VAB Банку", зокрема колишнього власника Бахматюка. Їх підозрюють у заволодінні коштами стабілізаційного кредиту цього банку на суму 1,2 млрд грн, виданого в жовтні 2014 року. За версією НАБУ, 2014 року, за 40 днів після надання кредиту, НБУ визнав "VAB Банк" неплатоспроможним, 1,2 млрд грн банк регулятору не повернув.

Бахматюк називає обвинувачення на свою адресу необґрунтованими, аргументуючи таку позицію тим, що кредит, виданий банку, використали за призначенням.

Бізнесмен торік написав відкритий лист президенту України Володимирові Зеленському, у якому попросив втрутитися в ситуацію та допомогти припинити тиск силовиків на бізнес. Він заявив, що неодноразово пропонував Фонду гарантування вкладів і Нацбанку України конструктивно розв'язати питання із заборгованістю банку і виплатити 8 млрд грн до бюджету, використавши механізм реструктуризації.

У червні 2020 року, виконуючи рішення Печерського районного суду, Офіс генерального прокурора України закрив кримінальне провадження щодо Бахматюка. Але в липні Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду задовольнила скаргу прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та скасувала закриття кримінального провадження.

Бізнесмен перебуває в розшуку в Україні. Йому інкримінують дві статті Кримінального кодексу: ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним через зловживання службовим становищем) та ст. 209 (легалізація (відмивання) грошових коштів та іншого майна, одержаних у злочинний спосіб). Апеляційна палата ВАКС заочно його заарештувала.

У жовтні 2020 року джерело "Української правди" повідомило, що Національне антикорупційне бюро підготувало запит на екстрадицію Бахматюка з Австрії, але Офіс генпрокурора не надіслав його. В Офісі генпрокурора заявили, що у висновку Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про обґрунтованість процесуальних рішень у цьому кримінальному провадженні "не були відображені відомості про законність" постанови про оголошення Бахматюка в міжнародний розшук.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube