Мінекономіки України оголосило конкурс на посади незалежних членів наглядової ради "Нафтогазу"

Кандидати не мають бути пов'язані з "Нафтогазом"
Фото: depositphotos.com

Міністерство економіки України 23 жовтня оголосило конкурсний добір на посади незалежних членів наглядової ради НАК "Нафтогаз України". Про це йдеться у повідомленні на сайті міністерства.

В умовах конкурсу зазначено, що у кожного майбутнього члена наглядової ради "Нафтогазу" має бути досвід, компетенції та професійні навички, які значно відрізняються від характеристик інших членів наглядової ради. У міністерстві стверджують, що це забезпечить різноманітність у наглядовій раді.

Міністерство економіки встановило такі вимоги до претендентів у наглядову раду "Нафтогазу":

  • вища освіта, зокрема (але не обмежуючись) у галузі нафтової інженерії, менеджменту й адміністрування, економіки, фінансів, аудиту, міжнародних відносин, права;
  • досвід на посаді невиконавчого директора в міжнародній публічній компанії;
  • досвід на керівних посадах у міжнародних і регіональних компаніях не менше ніж 10 років, перевагу віддають великим нафтогазовим компаніям;
  • стаж роботи в різних і складних проєктах, бажано на ринках, які розвиваються;
  • досвід взаємодії з представниками уряду та регуляторами у сфері енергетики; розуміння нормативно-правових актів Євросоюзу, які впливають на галузь, зокрема особливостей контролю державної допомоги;
  • знання європейського енергоринку, тенденцій і перспектив розвитку поновних джерел енергії;
  • наявність досвіду та мережі контактів у міжнародній інвестиційній спільноті, знання джерел фінансування на ринках капіталу, досвід залучення боргового та капітального фінансування на міжнародних ринках;
  • знання англійської мови, бажано також знання української мови;
  • повна цивільна дієздатність;
  • відсутність непогашеної судимості;
  • дотримання принципів неупередженості та доброчесності;
  • бездоганна ділова репутація;
  • член наглядової ради не має бути протягом попередніх шести років засновником, акціонером, учасником, керівником, членом наглядової ради, працівником або представником особи, до якої уряд України застосував персональні спеціальні економічні чи інші санкції.

Усі кандидати не мають бути пов’язаними з "Нафтогазом". У кожого члена наглядової ради має бути професійна компетенція принаймні в одній із таких сфер:

  • бізнес-стратегія та розвиток;
  • взаємодія з урядом і регуляторні питання;
  • юридичне супроводження;
  • фінанси й аудит.

Незалежні члени наглядової ради загалом мають відповідати вимогам усіх перерахованих нижче профілів. За наявності двох кандидатур із однаковими сферами компетенції та наборами професійних навичок перевагу віддають тому, хто має досвід на посаді невиконавчого директора міжнародної публічної компанії та/або досвід на вищих керівних посадах у провідних міжнародних та регіональних нафтогазових компаніях, які працюють у сфері видобування вуглеводнів, повідомили в Мінекономіки.

Незалежним членам наглядової ради НАК "Нафтогаз України" виплачуватимуть грошову компенсацію відповідно до міжнародних стандартів. Їм нададуть страхування D&O, яке поширюється на відповідальність керівників у разі можливої помилки під час ухвалення рішень щодо організації та ведення бізнесу.  

Документи для участі в конкурсі можна подавати до 6 грудня 2021 року.

Контекст:

У "Нафтогазі" з весни цього року триває криза. Кабінет Міністрів України оголосив про звільнення Андрія Коболєва з посади голови правління "Нафтогазу" 28 квітня. На його місце призначили Юрія Вітренка. 13 травня з ним підписали контракт на 12 місяців.

Юридично звільнити Коболєва безпосередньо Кабмін не міг. Тому розпустили наглядову раду "Нафтогазу". Кабмін своїм розпорядженням від 28 квітня достроково припинив повноваження незалежних членів наглядової ради Бруно Лескуа (Франція), Людо ван дер Хейдена (Бельгія), Клер Споттісвуд (Великобританія) і представників держави в наглядовій раді – Наталії Бойко, Юлії Ковалів і Роберта Бенша. Згідно з рішенням Кабміну, із 30 квітня їх поновних на посадах, але не більше ніж на шість місяців.

Уряд повідомив, що за результатами засідання загальних зборів акціонерів "Нафтогазу" роботу наглядової ради і правління 2020 року визнали незадовільною. У Кабміні зазначили, що чисті консолідовані збитки групи компаній 2020 року становили 19 млрд грн, водночас у затвердженому урядом фінплані планували одержати 11,5 млрд грн прибутку.

Члени наглядової ради НАК "Нафтогаз України" подали заяви про дострокове припинення своїх повноважень. Вони висловили незгоду з оцінкою Кабміном роботи групи 2020 року і спочатку відмовилися від пропозиції уряду попрацювати до обрання нового складу, оскільки призначення Вітренка створило конфлікт інтересів. Однак згодом Споттісвуд сказала, що наглядова рада висловила готовність і далі працювати з Вітренком.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль говорив, що Вітренка призначили відповідно до вимог українського законодавства. У "Нафтогазі України" назвали рішення Кабміну "юридичною маніпуляцією" і поверненням до ручного управління держкомпаніями.

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) 1 липня надіслало Споттісвуд і Кабміну приписиу яких вимагало розірвати контракт із Вітренком. В агентстві вважають, що Вітренко, будучи в.о. міністра енергетики, порушив ст. 26 закону України "Про запобігання корупції" і впливав на роботу "Нафтогазу", тож його призначення на пост голови НАК порушує закон.

Вітренко оскаржив розпорядження в суді, їхню дію зупинив Окружний адміністративний суд Києва як забезпечення позову Вітренка.

4 серпня в НАЗК заявили, що припис Кабміну про незаконне призначення Вітренка підлягає виконанню, оскільки апеляційний суд скасував рішення ОАСК про його зупинення.

Уряду України на початку вересня надійшли заяви про відставку трьох незалежних членів наглядової ради "Нафтогазу": голови наглядової ради Споттісвуд, Лескуа і Хейдена.

Вони заявили, що склали повноваження у зв'язку з відсутністю принципів належного корпоративного управління в період зміни керівництва. За їхніми словами, у таких умовах наглядова рада не може забезпечувати роботу членів правління і підтримувати стабільність компанії.

27 вересня стало відомо, що Кабмін звільнив членів правління "Нафтогазу" Сергія Перелому та Ярослава Теклюка і поклав обов'язки членів правління на чотирьох співробітників компанії, а на себе взяв функції наглядової ради.

Кабмін своїм розпорядженням від 29 вересня дозволив голові правління НАК "Нафтогаз України" Вітренку призначати та звільняти співробітників компанії без погодження з наглядовою радою.