МЗС України: В Орбана немає підстав стверджувати, що на шляху до перемоги на виборах йому довелося боротися із Зеленським
У МЗС зазначили, що з повагою сприймають волевиявлення угорського народу.
"Водночас у прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана немає жодних підстав стверджувати, що на шляху до перемоги на виборах йому довелося боротися з президентом України. По-перше, ані Україна, ані її президент Володимир Зеленський не брали участі в політичній кампанії в Угорщині. По-друге, президент України щоденно зайнятий набагато більш важливою справою – боротьбою з російською агресією. Прем’єр-міністр мав би бути вдячний президенту України за те, що реальність війни не досягла кордонів Угорщини завдяки героїзму українського народу у стримуванні агресивних дій президента [РФ Володимира] Путіна", – ідеться в заяві.
У міністерстві висловили надію, що новий мандат дасть змогу угорському уряду, серед інших першочергових завдань, "зосередитися на протидії агресивній політиці президента РФ, за наказом якого російська армія скоює звірства проти українського народу, а оприлюднені в день угорських виборів факти російських воєнних злочинів щодо мирного населення, насамперед різанини в Бучі, Ірпіні та Гостомелі, не залишаться непоміченими".
"Ми розраховуємо, що Будапешт чітко засудить ці злочини та перегляне свій підхід щодо допомоги Україні, аби він відповідав нинішнім реаліям, рівню безпекової загрози з боку Росії та рівню звірств російської армії. Без безпеки в Україні не буде безпеки в Угорщині. Наша держава є батьківщиною українських угорців, які є невід‘ємною частиною українського суспільства та чию ідентичність ми високо цінуємо. Маємо спільними зусиллями наближати перемогу над російським злом, аби відновити мир заради українського, угорського та інших європейських народів", – зазначено в заяві.
На виборах в Угорщині, які відбулися 3 квітня, партія Орбана Fidesz учетверте здобула перемогу. За попередніми даними, альянс Орбана "Фідес – Угорський громадянський союз" здобув у парламенті 135 місць, домігшись більшості у дві третини.
У своїй промові Орбан висловив особливу подяку угорцям Закарпаття, а також заявив, що такої кількості противників у його партії ніколи не було. "Він перерахував міжнародних лівих з усіх боків, бюрократів у Брюсселі, усі гроші та організації імперії Сороса, міжнародні засоби масової інформації, а потім зауважив: "І, зрештою, навіть президент України", – наголосив партійний сайт.
Контекст:
В Угорщині діє змішана система: 106 зі 199 депутатів обирають за мажоритарною системою, решту – за партійними списками.
Із початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого Угорщина зробила кілька заяв, які розкритикувала українська влада.
8 березня Орбан сказав, що хоча Угорщина засуджує збройну агресію Росії, вона не підтримує обмежень на імпорт російських енергоносіїв, оскільки це стане "непропорційно великим тягарем" для Угорщини. За його твердженнями, угорська економіка "просто не може функціонувати" без російських нафти та газу.
21 березня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто сказав, що Угорщина не підтримає ні відмови від російських енергоносіїв, ні введення безполітної зони над Україною, ні відправлення туди миротворчої місії. Він підкреслив, що Угорщина "хоче залишатися осторонь цієї війни", не збирається постачати Україні зброю і не хоче, щоб країну використовували для її транзиту.
Наприкінці березня після критики Орбана з боку президента Зеленського Сіярто повторив: Угорщина не дозволить постачання зброї Україні через свою територію, а також не відмовиться від російських нафти й газу.