МЗС України про конфлікт у Нагірному Карабасі: Ми підтримуємо територіальну цілісність Азербайджану
Принцип підтримки територіальної цілісності в межах міжнародно визнаних кордонів є для України незмінним, заявив глава МЗС країни Дмитро Кулеба, коментуючи конфлікт між Азербайджаном і Вірменією.
У конфлікті навколо Нагірного Карабаху Україна підтримує територіальну цілісність Азербайджану. Про це заявив 30 вересня на брифінгу міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"Одним із наріжних каменів української зовнішньої політики є підтримка територіальної цілісності держав, і ми послідовно підтримували територіальну цілісність Азербайджану так само, як Азербайджан підтримував нашу територіальну цілісність у міжнародно визнаних кордонах, і цей принцип залишається для нас абсолютно незмінним", – сказав він.
За словами дипломата, те, що відбувається навколо Нагірного Карабаху, "красномовно свідчить про те, що так звані заморожені конфлікти насправді ніякі не заморожені, у будь-який момент вони можуть вибухнути".
"Це осередки нестабільності у Європі, і міжнародне співтовариство має відповідним чином ставитися до врегулювання, не забувати, [мовляв], "ну, поки не стріляють – і добре, давайте займемося чимось іншим", а послідовно, системно докладати зусиль для врегулювання цих конфліктів", – пояснив Кулеба.
Він розповів, що МЗС України доручило посольствам у Вірменії та Азербайджані "надавати максимальне сприяння" українцям, які перебувають у цих країнах.
Відразу після загострення конфлікту МЗС України закликало сторони, що конфліктують, повернутися до діалогу.
У 1991 році за підтримки Вірменії Нагірний Карабах оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, які тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкекського протоколу про перемир'я і припинення вогню, але час від часу між сторонами виникають збройні сутички. За час конфлікту в регіоні загинуло більше ніж 30 тис. осіб. Азербайджан вважає Нагірний Карабах, де переважно живуть етнічні вірмени, окупованою Вірменією територією.
27 вересня 2020 року в Нагірному Карабасі спалахнув наймасштабніший за останні роки конфлікт. Міністерство оборони Азербайджану звинуватило Вірменію в "масштабній провокації", обстрілі позицій азербайджанської армії та оголосило про початок "стрімкого контрнаступу". Вірменська влада, своєю чергою, заявила, що азербайджанські військові ініціювали наступ на Нагірний Карабах. Під час конфлікту сторони використовують танки, важку артилерію й авіацію.
Повідомляли про загиблих і поранених мирних жителів.
Воєнний стан ввели як у Вірменії, так і в окремих районах Азербайджану. Обидві країни, що беруть участь у конфлікті, оголосили мобілізацію.
Туреччина заявила про підтримку Азербайджану в конфлікті з Вірменією, яка, на думку Анкари, "укотре порушила міжнародне право". Президент Туреччини Реджеп Ердоган сказав, що Вірменія має покинути окуповану нею територію Нагірного Карабаху.
У Вірменії заявили про воєнне втручання Туреччини в конфлікт. За даними міноборони країни, 29 вересня вірменський літак Су-25 було збито турецьким винищувачем F-16, пілот загинув. Туреччина цю інформацію спростувала.
США застерегли інші держави від втручання в ситуацію.
Росія закликала Туреччину та інші країни переконати Азербайджан і Вірменію повернутися до мирного врегулювання конфлікту в Нагірному Карабасі.