На дебатах Санду пояснила, чому Молдова ввела санкції проти РФ і зберігає з нею відносини
27 жовтня під час передвиборчих дебатів у Молдові президентка Мая Санду запитала у свого конкурента у другому турі виборів президента Олександра Стояногло, як він будуватиме відносини з Україною в разі перемоги на виборах президента. Розмову передав Newsmaker.
"Стояногло відповів, що будуватиме відносини з усіма партнерами, особливо із сусідами: Україною та Румунією. Він упевнений, що зможе вибудувати конструктивні відносини з Києвом. Санду парирувала, що в Києві "знають, що Стояногло – людина Москви", а за його спиною "стоїть [проросійський експрезидент Молдови Ігор] Додон, який каже, що "наші вже поряд", – пише видання.
Санду запитала, як він "як президент" установить добрі відносини з Україною.
"Ми розвиватимемо добрі стосунки з усіма партнерами по розвитку. Ми підтримуємо Україну у війні, ми їм надаємо гуманітарну допомогу, і я впевнений, що наші взаємовідносини в період мого президентства лише зміцніють. Зараз є лише мілітаристські висловлювання", – відповів Стояногло.
Судячи з репліки Санду, вона не повірила, що її співрозмовник сказав це щиро.
Також мова йшла про санкції проти країни-агресора Росії.
За словами Стояногло, Молдова, з одного боку, приєдналася до санкцій, з іншого боку – зберегла дипломатичні відносини з РФ.
"Санкції потрібні, щоб зупинити війну, щоб не фінансувати виробництво бомб і танків. Молдова визнає санкції, інакше вся наша банківська система була б відірвана від решти світу і теж потрапила б під санкції. Що стосується закупівлі газу, ми забезпечили газом громадян у найважчі часи і змогли відкинути залежність від російського газу. Ви знаєте, як газ потрапляє в Молдову? Він проходить територією України. Що скаже Україна, якщо ми не приєднаємося до санкцій?" – пояснила Санду.
Вона також зазначила, що під час війни в Україні Кишинів зміг "зберегти мир на обох берегах Дністра", маючи на увазі невизнане Придністров'я.
Контекст:
Перший тур президентських виборів у Молдові відбувся 20 жовтня, перемогу здобула Санду, її підтримало 42,45% виборців. Колишній генпрокурор Стояногло, якого підтримує Додон, має 25,98% голосів.
Також проводили референдум про вступ Молдови у Євросоюз, євроінтеграцію країни підтримало 50,46% виборців.
Санду після голосування заявила про безпрецедентні порушення. За її словами, влада має докази, що злочинні групи ставили за мету купити 300 тис. голосів. "Безпрецедентний напад на свободу і демократію" тривав кілька місяців, а також за цим стоять злочинні угруповання й іноземні сили, які "атакували країну десятками мільйонів євро, брехнею і пропагандою", сказала вона.
Перед виборами в уряді Молдови заявляли, що РФ витратила €100 млн на спроби зірвати вибори у країні.
Другий тур виборів президента відбудеться в Молдові 3 листопада.