НАБУ має пояснити суспільству причини багаторічних спекуляцій щодо "Роттердам плюс" – нардепка Буймістер
Замість пояснень щодо проваленої справи "Роттердам плюс" Національне антикорупційне бюро перекладає відповідальність на САП і СБУ, заявила нардепка від "Слуги народу" Людмила Буймістер.
Національне антикорупційне бюро має пояснити причини майже чотирирічних спекуляцій навколо справи "Роттердам плюс", а не перекладати провину за провал розслідування на Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру або Службу безпеки України. Про це заявила народна депутатка Людмила Буймістер на своїй сторінці у Facebook.
"Днями САП закрила справу щодо "Роттердам плюс", бо від НАБУ не надійшло доказів. Збитки, про які так гучно заявлялось, так і не довели. Майже чотири роки спекуляцій, після яких дуже важко пояснити суспільству, хто ж помилявся, хто брехав. Замість пояснень маємо перекидання відповідальності на САП та СБУ, що є комфортною тактикою по будь-якій проваленій слідчими справі", – зазначила народна депутатка.
Вона додала, що НАБУ має відзвітувати про провалену справу, зокрема і перед президентом.
Водночас Буймістер сподівається, що ситуацію навколо рішення Конституційного Суду щодо повноважень директора НАБУ буде вирішено цивілізовано, і це не завдасть Україні репутаційних збитків.
28 серпня САП повідомила про закриття справи "Роттердам плюс" у частині, яка стосується підозрюваних, через відсутність достовірних і вичерпних доказів завдання збитку. 8 серпня закінчувався строк проведення розслідування, яке триває 3,5 року, із березня 2017-го. Згідно з Кримінальним процесуальним кодексом, до 8 серпня 2020 року НАБУ зобов'язане було завершити розслідування, а САП – передати справу до суду або закрити у зв'язку з відсутністю складу злочину.
У розслідуванні справи "Роттердам плюс" брали участь 15 детективів НАБУ і сім прокурорів САП. Загальні витрати держбюджету на їхню роботу становлять 96 млн грн, за оцінками ексглави НКРЕКП Дмитра Вовка, зазначав "Цензор.НЕТ".
Формула "Роттердам плюс" діяла для розрахунку вартості вугілля для встановлення прогнозу вартості електроенергії суто для промислових споживачів у період 2016–2019 років. Вона передбачала внесення вартості доправлення вугілля від хабів Амстердам – Роттердам – Антверпен для всього вугілля. Формулу скасували 1 липня 2019 року із введенням ринку електроенергії.
Ціну газу для населення з лютого 2020 року встановлюють за аналогічною формулою "Амстердам плюс". Уряд Олексія Гончарука ввів, а уряд Дениса Шмигаля затвердив у меморандумі з МВФ цей підхід для визначення ціни газу для населення. Він передбачає внесення вартості доправлення газу з Нідерландів – біржа TTF.