НАБУ завершило розслідування у справі Омеляна

Зниження Омеляном портового збору на 20% призвело до того, що держбюджет недоотримав 30,5 млн грн, вважають у НАБУ
Фото: EPA

Ексміністру інфраструктури України Володимирові Омеляну оголошено підозру у зв'язку з наказом про зменшення портових зборів на 20%. У Національному антикорупційному бюро вважають, що це рішення призвело до зменшення надходжень до держбюджету України у 2018 році.

Національне антикорупційне бюро завершило розслідування можливих незаконних дій ексміністра інфраструктури України Володимира Омеляна, що призвели до недоотримання держбюджетом 30,5 млн грн. Про це повідомила пресслужба відомства 14 серпня.

Омеляну відкрили матеріали слідства для ознайомлення перед направленням обвинувального акта до суду. Дії ексміністра кваліфіковано за ч. 2 ст. 211 Кримінального кодексу України (видання службовою особою нормативно-правового акта, який зменшує надходження бюджету всупереч закону, якщо предметом таких дій були бюджетні кошти в особливо великих розмірах), зазначено в повідомленні.

За даними слідства, колишній міністр у грудні 2017 року видав наказ про зменшення всіх портових зборів (крім маякового) на 20%. Один із цих зборів – адміністративний, є дохідною частиною державного бюджету, тому змінити його розмір могла тільки Верховна Рада.

"Міністерство фінансів України виступало проти зменшення усіх портових зборів, з-поміж іншого наголошуючи на тому, що зменшення саме адміністративного збору призведе до недоотримання доходів у державний бюджет. Про це Мінфін неодноразово інформував міністра інфраструктури", – підкреслили в НАБУ.

Рішення ексміністра призвело до ненадходження до держбюджету України у 2018 році 30,4 млн грн. З очікуваних 203,5 млн грн бюджет отримав 173,1 млн грн.

"Ці дані підтверджені Держаудитслужбою та судовою експертизою. Згодом Міністерство інфраструктури визнало, що наказ про зменшення зборів не досяг поставленої мети", – поінформували в антикорупційному бюро.

Омелян був міністром інфраструктури в уряді Володимира Гройсмана із квітня 2016-го до серпня 2019 року.

13 вересня 2018 року детективи Національного антикорупційного бюро України повідомили Омеляна про підозру у незаконному збагаченні і недекларуванні доходів (ч. 3 ст. 368-2 і ст. 366-1 Кримінального кодексу України).

26 лютого Конституційний Суд визнав неконституційною статтю 368-2 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання для чиновників за незаконне збагачення. Після цього у квітні 2019 року суд закрив провадження про незаконне збагачення Омеляна. У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі повідомили, що провадження закрито тільки в частині незаконного збагачення, а обвинувачення в недостовірному декларуванні розглядатиме суд. Справу передано до Вищого антикорупційного суду.

12 червня в будинок до Омеляна прийшли з обшуками представники Держбюро розслідувань. У відомстві зазначили, що слідчі дії в ексміністра були пов'язані з розслідуванням кримінального провадження за фактом викрадення і вбивства журналіста Василя Сергієнка у 2014 році, сам ексміністр у справі не фігурує.