"Нафтогаз" не передавав газу чи грошей "Укрнафті" від моменту, коли його очолив Вітренко – заява компанії

"Нафтогаз" не погоджується з позовними вимогами "Укрнафти", і ця позиція залишається незмінною від першого засідання суду в цій справі, підкреслили в компанії
Фото: slovoidilo.ua

Наразі триває судовий процес між Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" та ПАТ "Укрнафта" про стягнення 9,067 млрд м³ природного газу й усіх доходів, які НАК "Нафтогаз України" отримав або міг отримати від продажу обсягу природного газу, повідомили у пресслужбі НАК. У компанії підкреслили, що "Нафтогаз" не погоджується з позовними вимогами "Укрнафти". У такий спосіб у НАК уточнили позицію, про яку заявили напередодні.

У НАК нагадали, що проблема, через яку "Укрнафта" позивається до "Нафтогазу", бере початок у 2006–2013 роках, і відтоді тривають судові спори, із 2015 року – зокрема і в іноземних судах.

"Інформація про те, що "Нафтогаз" домовився з бізнесменом Ігорем Коломойським, або підписав з "Укрнафтою" відповідну мирову угоду, або погодився віддати 3,5 млрд м&³3; газу чи інший обсяг газу, грошові кошти тощо, не відповідає дійсності. Припущення, що "Нафтогаз" уже віддав Коломойському якісь обсяги газу, також є неправдивим. "Нафтогаз" не передавав жодних обсягів газу або коштів "Укрнафті" з того моменту, як "Нафтогаз" очолив Юрій Вітренко (28 квітня 2021 року)", – написано в заяві.

"Нафтогаз" не погоджується з позовними вимогами "Укрнафти" і ця позиція залишається незмінною від першого засідання суду в цій справі, наголосили в компанії.

"Нафтогаз" заявив у цьому судовому процесі про необхідність застосування судом позовної давності до вимог "Укрнафти", оскільки обставини, на які посилається "Укрнафта" в позові, були відомі їй більш ніж за три роки до подання позову. Зауважимо, що "Укрнафта" заперечує застосування судом позовної давності й надає своє обґрунтування. "Нафтогаз" також надав суду інформацію про те, що раніше в інших судових процесах компанія заявляла про необхідність зобов'язати "Укрнафту" укласти договір купівлі-продажу спірних обсягів газу з урахуванням обставин, що цей газ був спожитий населенням, і що "Нафтогаз" направляв листи до "Укрнафти" ще із 2006 року із пропозицією укласти договір купівлі-продажу спірного газу", – зазначили у НАК.

Отже, у національній компанії не згодні як із вимогою "Укрнафти" щодо передання їй спірних обсягів газу, так і з вимогами щодо компенсації вартості цих обсягів за поточною ринковою ціною.

"Нафтогаз" максимально відкрито розкриває інформацію про судові спори з "Укрнафтою", наприклад, відповідна інформація міститься в консолідованій фінансовій звітності за шість місяців 2021 року (с. 38). "Нафтогаз" виступає за відкритий для ЗМІ судовий процес. "Нафтогаз" надає у судовому процесі необхідні документи. Зазначимо, що із 2018 року Державне бюро розслідувань проводить розслідування щодо ненадання суду документів, що могло нанести шкоду інтересам національної компанії", – наголосили у пресслужбі.

Також у "Нафтогазі" виклали історію проблеми. Згідно з інформацією компанії, у лютому 2021 року Стокгольмський арбітраж визнав відсутність своєї юрисдикції у справі за позовом міноритарних акціонерів "Укрнафти", які хотіли стягнути з держави Україна понад $6 млрд та відсотки, нараховані на цю суму.

19 квітня 2021 року "Укрнафта" поновила процес в українських судах.

"Таким чином, є хибним припущення, що поновлення судового процесу пов'язане зі зміною керівництва "Нафтогазу", рішення про яке було прийняте тільки 28 квітня 2021 року. "Нафтогаз" не заперечує факт того, що газ, видобутий "Укрнафтою", потрапляв у єдину газотранспортну систему, оператором якої було АТ "Укртрансгаз". Основні обсяги цього газу були спожиті населенням. "Нафтогаз" доводив це в суді. "Укрнафта", своєю чергою, спочатку доводила, що це не її газ йшов на потреби населення. Пізніше "Укрнафта" змінила свою позицію, фактично визнавши, що спірні обсяги газу поставлялися для потреб населення, і вимагає повернути спірні обсяги природного газу", – пояснили у пресслужбі.

Спір між "Нафтогазом" та міноритарними акціонерами "Укрнафти" може також стати об'єктом розгляду в Лондонському арбітражі, "тому потрібно зберігати обережність в діях та публічних висловлюваннях", підкреслили в НАК.

"Зауважимо, що у 2018 році перший раунд цього арбітражу щодо акціонерної угоди "Нафтогаз" фактично програв по найбільш важливих питаннях, хоча громадськості було повідомлено лише про перемогу по другорядних питаннях, які практично нічого не давали "Нафтогазу". Арбітраж навіть змусив "Нафтогаз" компенсувати міноритарним акціонерам левову частку їхніх витрат. Чинний керівник "Нафтогазу" не був тоді долучений до того арбітражного процесу", – написано в заяві.

Наразі опрацьовують питання поділення активів ПАТ "Укрнафта", повідомили в "Нафтогазі".

"Процедура підготовки до розділення відповідає міжнародним стандартам та українському законодавству. "Укрнафта" залучила незалежних міжнародних оцінювачів для оцінки активів, які можуть бути предметом розділення. Рішення має бути погоджене наглядовою радою "Укрнафти", де більшість складають незалежні члени, і відповідати міжнародним стандартам корпоративного врядування. Процес розділення "Укрнафти" триває не один рік. Зокрема, ще в січні 2021 року попереднім керівництвом "Нафтогазу" було направлено лист до міноритарних акціонерів компанії щодо ініціативи проведення зборів акціонерів із цього приводу. Наглядова рада "Нафтогазу" вимагала якомога швидше здійснити це розділення, звинувачуючи чинного керівника компанії у штучному затягуванні цього процесу", – наголосили в НАК.

У нацкомпанії додали, що міжнародних партнерів поінформували про ініціативу розділення "Укрнафти", вони ніколи не заперечували проти цього і, навпаки, схвалювали цю ідею, щоб компанії, пов'язані з Коломойським, більше не були акціонерами "Укрнафти".

До аргументації необхідності розділення "Укрнафти" входить підготовка "Нафтогазу" до публічного розміщення акцій, залучення міжнародних партнерів, реалізацію ресурсного потенціалу "Укрнафти".

"Нафтогаз" вважає, що це буде легше робити, якщо "Укрнафта" не буде пов'язана з Коломойським", – резюмували в НАК "Нафтогаз".

Контекст:

Напередодні колишній бізнес-партнер Коломойського Геннадій Корбан повідомив, що бізнесмен розраховує отримати газ від НАК "Нафтогаз" за ціною $1000 за 1 тис. м&³3;. За словами Корбана, ідея Коломойського полягала в тому, щоб отримати саме обсяг газу, а не гроші, оскільки за цей час ресурс значно подорожчав.

Нардеп від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко заявив у колонці для сайта "Українська правда", що перші 700 млн м&³3; потрібно передати "Укрнафті" вже 30 листопада. За його словами, 26 жовтня підконтрольна Офісу президента державна компанія "Нафтогаз України" підписала із Коломойським мирову угоду та погодилася віддати йому 3,5 млрд м&³3; газу зі сховищ. Перші 700 млн м&³3; мають, за його даними, передати вже 30 листопада.