"Нафтогаз" поскаржився на дії "Газпрому" в Єврокомісію

Дії "Газпрому" спричинили значні негативні наслідки для європейських споживачів

Фото: depositphotos.com

Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" поскаржилася в Єврокомісію на зловживання російським "Газпромом" панівним становищем на європейському ринку та закликала Генеральний директорат із конкуренції вжити негайних заходів для нормалізації ситуації. Про це повідомила 22 грудня пресслужба "Нафтогазу".

У компанії пояснили, що, незважаючи на дедалі вищий попит на газ, "Газпром" різко зменшив продаж власного газу на європейському ринку, обмежує можливості інших компаній постачати додаткові обсяги газу в Європу і конкурувати з російським монополістом. Саме це є головною причиною кризи та рекордного зростання цін у Європі.

"Дії "Газпрому" є антиконкурентними та спричинили значні негативні наслідки для всіх європейських споживачів", – заявив голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.

"Нафтогаз" у своїй скарзі звернув увагу на низку конкретних зловживань, наприклад умисну відмову "Газпрому" від належного заповнення газом сховищ у ЄС, що належать російській компанії або в яких вона має значні заброньовані обсяги.

В українській компанії заявили, що "Газпром" також раптово та без причин припинив продаж газу за допомогою власної електронної платформи. Компанія відмовилася від постачання великих обсягів газу до ЄС, маючи достатні обсяги та можливість використовувати вільні транзитні потужності української ГТС.

У "Нафтогазі" також поскаржилися, що "Газпром" без причин не додав на своїй електронній платформі точку передавання газу на кордоні РФ – Україна. Компанія й далі блокує експорт газу, який видобувають у Росії приватні компанії, та блокує транзит із країн Центральної Азії до Європи.

У "Нафтогазі" вважають, що мета цього – створення штучного дефіциту газу та тиск на ЄС для якнайшвидшого запуску газогону "Північний потік – 2" без дотримання вимог європейських законів.

Контекст:

2021 року на ринку газу в Європі фіксують дефіцит. Станом на 13 грудня, за даними асоціації європейських операторів газової інфраструктури Gas Infrastructure Europe, газові сховища в ЄС та Великобританії було заповнено приблизно на 61,90%. У попередні роки перед опалювальним сезоном європейські сховища було заповнено приблизно на 84%, зазначило агентство Reuters.

Дефіцит палива спровокував зростання цін на нього. Якщо на початку року ф'ючерси на газовому хабі TTF у Нідерландах коштували приблизно $250 за 1000 м&³3;, то у вересні ціна на газ у Європі вперше в історії подолала позначку $1000, а 6 жовтня оновила історичний максимум – понад $1900 за 1 тис. м3.

До кінця листопада вартість газу знизилася майже вдвічі й не перевищувала $1000 за 1 тис. м&³3;, зазначав "Коммерсантъ".

Але вже 21 грудня вартість на газовому хабі TTF у Нідерландах перевищила $2000 за 1 тис. м3.

Поштовхом до зростання цін стали результати аукціону, на якому російський "Газпром" відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту територією України, писало агентство РБК. А також заява 13 грудня нової міністерки закордонних справ Німеччини Анналени Бербок, що наразі газогону "Північний потік – 2" не можна запустити через невідповідність енергетичному праву ЄС.