Українські хлібопекарі попередили, що через високі ціни на газ можуть виникнути перебої з постачанням хліба

Хлібопекарі стверджують, що не можуть підвищувати ціни
Фото: ЕРА
Через високі ціни на газ хлібопекарські підприємства стають збитковими. Про це Всеукраїнська асоціація пекарів та асоціація "Укрхлібпром" попередили президента Володимира Зеленського та Кабінет Міністрів у листі, текст якого є у розпорядженні "Економічної правди", повідомило видання 17 грудня.

Хлібопекарі, які представляють понад 85 підприємств сфери, попросили в української влади забезпечити "пільговий" газ для стабільності виробництва або надавати цільову фінансову допомогу на закупівлю 1012 млн м&³3; газу на місяць.

Вони пояснили, що протягом року ціни на газ для бізнесу зросли майже у 10 разів і у контрактах на січень 2022 року сягнули 52 тис. грн за 1 тис. м&³3;.

"Стан речей найближчим часом невідворотно спровокує перебої у виробництві хліба та його постачанні у заклади торгівлі, неминуче виникнення соціальної напруги у суспільстві та інших негативних наслідків економічного та соціального характеру", – ідеться у листі.

Співвласник HD-group Сергій Чекальський пояснив "Економічній правді", що хлібопекарі не можуть підвищити вартість своєї продукції, оскільки її "зафіксовано контрактами з ритейлерами на певний час".

Контекст:

Цьогоріч на ринку газу в Європі фіксують дефіцит. Станом на 13 грудня, за даними асоціації європейських операторів газової інфраструктури Gas Infrastructure Europe, газові сховища в ЄС та Великобританії заповнено приблизно на 61,90%. У попередні роки перед опалювальним сезоном європейські сховища було заповнено приблизно на 84%, зазначило агентство Reuters.

Дефіцит палива спровокував зростання цін на нього. Якщо на початку року ф'ючерси на газовому хабі TTF у Нідерландах коштували приблизно $250 за 1000 м&³3;, то у вересні ціна на газ у Європі вперше в історії подолала позначку $1000, а 6 жовтня оновила історичний максимум – понад $1900 за 1 тис. м&³3;. До кінця листопада вартість газу знизилася майже вдвічі і не перевищувала $1000 за 1 тис. м&³3;, зазначав "Коммерсантъ".

Поштовхом до зростання цін стали результати аукціону, на якому російський "Газпром" відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту територією України, писало агентство РБК.

У грудні ціни на газ у Європі знову зросли на тлі заяви глави МЗС ФРН Анналени Бербок про те, що вона не бачить підстав для запуску газогону "Північний потік – 2", який має з'єднати Німеччину та РФ дном Балтійського моря в обхід України.

16 грудня ціна на газ у Європі перевищила $1700 за 1 тис. м&³3;.