Напад на журналістів "Схем": правоохоронці підготували підозру голові "Укрексімбанку", прессекретарю та голові служби безпеки – ЗМІ
6 жовтня правоохоронці залишили повістку Мецгеру та Пікалову в адміністрації банку, зазначило джерело.
Провадження розслідують за ч. 1 та ч. 3 ст. 171 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів). Максимальне покарання – п'ять років ув'язнення.
У середу правоохоронці хотіли вручити двом особам повідомлення про підозру, однак їх не знайшли у будівлі "Укрексімбанку", говорила прессекретарка Київської міської прокуратури Надія Максимець. Одна особа "за станом здоров'я" покинула приміщення фінустанови "через інший вихід", зазначила вона.
Контекст:
Журналісти програми "Схеми" заявили, що 4 жовтня на них напали в "Укрексімбанку" під час запису інтерв'ю з Мецгером у його кабінеті.
За словами журналістів, Мецгеру не сподобалося запитання, яке стосувалося одного з найближчих розслідувань "Схем". Співробітники банку за наказом Мецгера силоміць забрали в оператора "Схем" Олександра Мазура дві камери, дістали з них флешки та видалили записане відео. Також охоронці на годину винесли з кабінету голови банку всю техніку журналістів, а їх самих не випускали з кабінету.
Журналісти опублікували зроблений на телефон аудіозапис того, що відбувалося у кабінеті, а пізніше – відновлений відеозапис інциденту. На ньому чутно, як Мецгера запитали про ймовірне кредитуванні держбанком особи, пов'язаної з терористичною організацією "ДНР".
Поліція розпочала розслідування за фактом нападу на журналістів програми "Схеми" під час інтерв'ю.
Уранці 5 жовтня в "Укрексімбанку" заявили, що журналісти "Схем" поставили запитання, які належать до банківської таємниці, тому пресслужба банку "була змушена зупинити подальше проведення інтерв'ю" і "подальша розмова відбувалася у форматі офрекордс-зустрічі". Водночас у банку стверджують, що в діях журналіста були "ознаки протиправного заволодіння інформацією з обмеженим доступом (банківською таємницею) і порушення Кодексу етики українського журналіста в частині використання незаконних методів отримання інформації" (які саме незаконні методи нібито використовував журналіст, не уточнюють).
Про сам напад у коментарі банку не було жодного слова, зазначила головна редакторка "Схем" Наталія Седлецька. Її здивувала позиція фінустанови.
До вечора 5 жовтня наглядова рада "Укрексімбанку" повідомила про початок перевірки обставин інциденту.
6 жовтня Мецгер повідомив про складення повноважень на час розслідування інциденту з журналістами. Його усунула наглядова рада фінустанови.
Міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський 6 жовтня заявив, що поліція вже долучила до матеріалів розслідування поширене у ЗМІ відео конфлікту. За його словами, розслідування інциденту в банку не забере багато часу.
Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова запевнила, що цю ситуацію розслідують, а справу передадуть до суду.
Як наголошують на сайті банку, Мецгера призначили головою правління фінустанови у березні 2020 року.