Напад на журналістів "Схем" в "Укрексімбанку". Мецгера оштрафували на 3400 грн

Мецгера визнали винним у перешкоджанні роботі журналіста
Фото: radiosvoboda.org
Голосіївський районний суд Києва визнав винними колишнього голову правління "Укрексімбанку" Євгена Мецгера, колишнього директора департаменту банківської безпеки установи Ігоря Тельбізова і начальника управління Олега Осіпова у нападі на журналістів програми "Схеми" та призначив кожному штраф. Про це із зали суду повідомляють журналісти "Радіо Свобода".

Суддя Голосіївського районного суду Києва Микола Дідик зачитав вирок, згідно з яким Мецгера визнали винним за ч. 1 і ч. 3 ст. 171 Кримінального кодексу (незаконне вилучення зібраних журналістом матеріалів та технічних засобів, перешкоджання роботі журналіста) і визначили покарання у вигляді штрафу в розмірі 3400 грн.

Також винними суд визнав Тельбізова й Осіпова. Обох – за ч. 1 та ч. 2 ст. 171 і ч. 1 ст. 126 (побої й тортури). Їм суд призначив штраф по 1700 грн кожному.

Як зазначає ЗМІ, призначити таке покарання – у вигляді штрафу і без позбавлення права обіймати посади – суд просили державні обвинувачі (прокурори).

У коментарі журналісту "Радіо Свобода" Мецгер заявив, що обговорить зі своїми адвокатами, чи подаватиме апеляцію.

На уточнення журналістів щодо його намірів обіймати державні посади в майбутньому, Мецгер відповів так: "Якщо буде така можливість, буде в мене таке бажання, я буду потрібен державі – так, буду. Якщо не треба, то не буду. Але я вважаю, що я маю достатньо навичок, скілів, які можуть бути потрібні державі ще".

Водночас потерпілі заперечують безпідставне, на їхню думку, закриття кримінального провадження за найважчою, ст. 146 Кримінального кодексу України (незаконне позбавлення волі або викрадення людини), яка передбачає обмеження волі на строк до трьох років або позбавлення волі на той самий строк.

Контекст:

4 жовтня 2021 року на журналістів "Схем" напали в "Укрексімбанку" під час запису інтерв'ю з Мецгером у його кабінеті. В інциденті також брали участь Тельбізов, Осіпов і директор департаменту інформаційної політики банку Володимир Пікалов.

Як повідомили журналісти, Мецгеру не сподобалося запитання, яке стосувалося одного із найближчих розслідувань "Схем". Співробітники банку за наказом Мецгера силою забрали в оператора "Схем" Олександра Мазура дві камери, дістали з них флешки і видалили записане відео. Також охоронці на годину винесли з кабінету голови банку всю техніку журналістів, а їх не випускали з кабінету.

Журналісти опублікували зроблений на телефон аудіозапис того, що відбувалося в кабінеті, а пізніше – відновлений відеозапис інциденту. На ньому чути, як Мецгера запитали про можливе кредитування держбанком особи, пов'язаної з терористичною організацією "ДНР".

Поліція розпочала розслідування за фактом нападу на журналістів програми "Схеми" під час інтерв'ю.

5 жовтня в "Укрексімбанку" заявили, що журналісти "Схем" поставили запитання щодо банківської таємниці, тому пресслужба банку "була змушена зупинити подальше проведення інтерв'ю" і "подальша розмова відбувалася у форматі офрекордс-зустрічі".

У жовтні Мецгера усунули і звільнили за власним бажанням, повноваження інших зупинили на якийсь час. 11 листопада стало відомо, що за підсумками внутрішнього розслідування Тельбізов та Осіпов повернулися до роботи, а Пікалова звільнили. Тельбізова зустріли в банку оплесками, але наступного дня його, а також Осіпова теж звільнили.

Київська прокуратура 2 листопада поінформувала, що до суду передали обвинувальний акт щодо чотирьох осіб. Дії Мецгера і Пікалова кваліфіковані за ст. 171 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів), Осіпова і Тельбізова – за ст. 171 і ст. 126 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та побої).

7 жовтня "Схеми" опублікували розслідування, запитання щодо якого не сподобалося Мецгеру. У ньому йдеться про те, що "Укрексімбанк" у квітні 2021 року видав $60 млн кредиту двом фірмам бізнесмена родом з окупованої Горлівки (Донецька область) Сергія Брюховецького. За інформацією журналістів, його компанії ведуть діяльність в ОРДО і сплачують податки окупаційній владі.