Нардеп Бондар: Зеленський вимагає від Шмигаля закрити злочинний імпорт струму з Росії та Білорусі
Президент Володимир Зеленський виступив за зупинку імпорту електроенергії з Росії та Білорусі, повідомив народний депутат від "Європейської солідарності", член комітету з питань енергетики Верховної Ради Михайло Бондар. Він опублікував у своєму Facebook відповідь глави держави на депутатський запит щодо цього.
"Підтримую пропозицію щодо обмеження імпорту електроенергії з держав, які не є членами Енергетичного співтовариства, і необхідності вдосконалення законодавчого регулювання такого обмеження. У зв'язку із цим я звернувся до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля із проханням всебічно розглянути питання і запровадити комплекс дієвих заходів", – ідеться у відповіді президента.
Бондар зазначив, що очікує на таке рішення від уряду на найближчому засіданні.
"Зеленський вимагає від [прем'єр-міністра України Дениса] Шмигаля закрити злочинний імпорт струму з Росії та Білорусі. І у відповідь на моє звернення обіцяє на найближчому засіданні РНБО підняти питання закупівлі електрики у країни-агресора і її пособника. Чи це очікування дзвінок від [президента США Джо] Байдена повпливало, чи на Банковій нарешті зрозуміли наслідки ганебної торгівлі з окупантом. Так чи інакше, Шмигаль повинен на найближчому засіданні уряду зупинити закупівлю струму в окупантів", – прокоментував політик відповідь від президента.
1 лютого на сайті НЕК "Укренерго" з'явилася інформація, що Україна поновила імпорт електроенергії з Росії в обсязі 200 МВт-год. За даними "Інтерфакс-Україна", двом українським компаніям дали доступ до імпорту.
Із 3 січня 2021 року Україна поновила закупівлю електроенергії в Білорусі з АЕС у місті Островець. 2019 року Бондар заявляв, що за імпортом електроенергії з Білорусі може бути приховане непряме постачання з Росії.
Раніше Україна імпортувала електроенергію із РФ з осені 2019 року – після чотирирічної перерви. Це стало можливим унаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня 2019 року закон України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії".
До березня 2020 року, коли знову ввели заборону, було імпортовано понад 1 млрд кВт-год, прямі збитки енергосистеми від такого постачання оцінюють у 3 млрд грн, писав "Мінпром". За розрахунками Міністерства енергетики та захисту довкілля України, держава витратила на ці закупівлі 5 млрд грн, писало hromadske.