Нардеп Нестеренко просить ДБР перевірити законність отримання Порошенком понад 37 млн грн від міністерства фінансів Угорщини
Народний депутат України від партії "Слуга народу" Кирило Нестеренко звернувся до Державного бюро розслідувань із проханням перевірити, чи на законних підставах лідер партії "Європейська солідарність", нардеп Петро Порошенко отримав понад 37 млн грн від міністерства фінансів Угорщини. Про це 22 грудня написало агентство УНІАН, опублікувавши копію депутатського звернення Нестеренка.
Він заявив, що уряд Угорщини "впроваджує відверту антиукраїнську політику" та блокує ініціативи ЄС і НАТО щодо підтримки України, а також виступає проти євроінтеграції України, закликає зняти санкції з держави-агресора Росії й підписати з нею мирну угоду.
Політик звернув увагу, що гроші Порошенко отримав напередодні запланованого візиту до Угорщини, під час якого мав зустрітися з прем’єр-міністром Віктором Орбаном. Тоді ця поїздка зірвалася, бо Порошенка не пропустили через кордон.
Нестеренко просить ДБР з’ясувати, чи не є вказані кошти "прихованою формою оплати за підтримку проросійських сил іноземних держав, зустрічі з ними та сприяння їм у зміненні настроїв щодо підтримки України на міжнародній арені".
У декларації на сайті НАЗК Порошенко вказав понад 37 млн грн, які отримав від уряду Угорщини. 23 жовтня 2023 року він задекларував 517 173 грн відсотків, указавши джерелом надходження міністерство фінансів Угорщини. 24 листопада як відсотки від мінфіну цієї держави Порошенко задекларував ще 1 036 940 грн. Цього ж дня в декларації нардепа з'явилася сума 36 067 500 грн, вид доходу – "погашення облігацій", джерело надходження – мінфін Угорщини. На це 21 грудня звернуло увагу видання "Економічна правда".
У більш ранніх уточнювальних деклараціях Порошенка також є доходи, повʼязані з облігаціями Румунії та Іспанії.
У партії "Європейська солідарність" прокоментували публікацію "Економічної правди", заявивши, що Порошенко вкладає кошти в цінні папери, щоб заробити гроші на підтримку ЗСУ. У політсилі підкреслили, що гроші прозоро задекларовано.
"За останній час відповідні прибутки від цих паперів були отримані зі США, Великобританії, Франції, Угорщини тощо, про що відразу було повідомлено НАЗК у встановлений законом спосіб. Порошенко й надалі шукатиме і знаходитиме джерела фінансування програм для зміцнення обороноздатності країни, і цінні папери залишаться в цій програмі одним з інструментів отримання коштів для ЗСУ", – ідеться в заяві партії.
Контекст:
Порошенко 1 грудня повідомив, що його не випустили з України у відрядження до США й Польщі, унаслідок чого було зірвано "десятки зустрічей", які він збирався провести на користь України, зокрема зустріч із новим спікером Палати представників США Майком Джонсоном.
П'ятий президент заявив, що має розпорядження про відрядження, підписане спікером Ради Русланом Стефанчуком. Пізніше в Держприкордонслужбі повідомили, що не пропустили політика через кордон, бо це відрядження скасували.
Віцеспікер Ради Олександр Корнієнко уточнив, що скасував відрядження після надходження листа з грифом "Для службового користування", зміст якого він не може розголошувати. У СБУ того ж дня повідомили, що передали владі інформацію про проведення росіянами провокацій та ІПСО, щоб влада враховувала її під час погодження закордонних відряджень українських делегацій. Тоді СБУ стверджувала, що це інформування "не стосувалося жодних конкретних представників політичних сил".
2 грудня в СБУ заявили, що РФ планувала використати зустріч Порошенка з Орбаном в ІПСО проти України.
У "Європейській солідарності" заявляли, що МЗС України було проінформовано про мету візиту Порошенка до США. Партія назвала "неправдивим" повідомлення СБУ про причини, через які експрезидента не випустили за кордон.
4 грудня глава МЗС Угорщини Петер Сійярто підтвердив, що Порошенко "був зацікавлений у нагоді для консультацій" з Орбаном.
Того ж дня Порошенко підтвердив на пресконференції, що хотів зустрітися з угорськими політиками.