Нардепка Устінова: СБУ визнала, що Козак пов'язаний із грошима РФ через Медведчука ще 2019 року, але без політичної волі справи лежали похованими у СБУ
Без політичної волі керівництва країни справи телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK тривалий час "лежали похованими у СБУ", заявила нардепка від "Голосу" Олександра Устінова. Про це вона сказала в коментарі "Цензор.НЕТ".
Устінова розповіла, що 2019 року її обрали заступницею голови тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, яка розглядала питання власників трьох телеканалів.
"Тоді, на рівні парламенту, нам удалося зафіксувати весь шлях проросійських телеканалів від їхньої появи до потрапляння в руки депутата від ОПЗЖ Тараса Козака", – заявила депутатка.
За словами Устінової, ще під час засідань комісії СБУ визнала, що Козак пов'язаний із грошима Російської Федерації через голову політради ОПЗЖ, кума президента РФ Володимира Путіна Віктора Медведчука.
"Наша ТСК навіть продемонструвала схему того, яким чином "112 Україна" та інші телеканали відбиралися від їхніх оригінальних власників та передавалися Медведчуку. Однак без політичної волі керівництва ці справи тривалий час так і лежали похованими у СБУ", – заявила нардепка.
Устінова вважає закриття телеканалів, які "несуть відверто проросійську риторику, фінансуються Російською Федерацією та створюють тонни "фейкових новин", дуже потрібним кроком для посилення національної безпеки й оборони країни.
"Ми перебуваємо в умовах гібридної війни, коли кожна неправдива новина може грати на руку ворога та руйнувати країну зсередини. У той час як аудиторія проросійських телеканалів розрослася до кількох мільйонів осіб", – підсумувала вона.
У своєму Facebook Устінова також зазначила, що накласти санкції на українського громадянина Україна може тільки в разі, якщо цей громадянин здійснює терористичну діяльність. За її даними, якщо СБУ вела цю справу і збирала докази для передання у РНБО, то процесуальне керівництво мав здійснювати Офіс генпрокурора Ірини Венедіктової.
"У мене лише одне питання – де підозра від Венедіктової в тероризмі? Лише вона як генпрокурор може підписати підозру нардепу", – написала Устінова.
2 лютого президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони про застосування санкцій проти Козака і належних йому телеканалів.
Голова СБУ Іван Баканов повідомив, що рішення РНБО ухвалили за рекомендацією Верховної Ради та Служби безпеки України.
Санкції передбачають позбавлення ліцензії "112 Україна", ZIK і NewsOne, їм наказано припинити мовлення, усю легальну діяльність медіакомпаній припиняють строком на п'ять років. Провайдери відразу ж почали блокувати телеканали, а ті зробили спільну заяву про "політичну розправу" і пообіцяли боротися "за своє право мовити для українців".
За даними видання ZN.UA, санкції проти Козака і пов'язаних із ним юридичних осіб ввели після розслідування спецслужб, під час якого встановили схеми з постачанням вугілля з окупованих територій України.
Секретар РНБО Олексій Данілов говорив, що 17 із 19 членів ради проголосували за це рішення, один утримався, ще один – у відрядженні. Утримався спікер парламенту Дмитро Разумков. Він заявив, що, якщо українських громадян помічено у фінансуванні тероризму, їх потрібно притягувати до кримінальної відповідальності, а не вводити санкції. Також він зазначив, що якщо телеканали було помічено у співпраці з країною-агресором, у них можуть відкликати ліцензії.
Зеленський заявив, що пропаганда має дістати жорстку реакцію з боку суспільства. Він підкреслив, що рішення про санкції "було ухвалено одразу після того, як були зафіксовані та обговорені конкретні підстави для цього".
Український Мінкульт має намір просити платформу YouTube також закрити канали "112 Україна", ZIK і NewsOne.
У парламентській фракції ОПЗЖ заявили, що ініціюватимуть імпічмент Зеленського у зв'язку з рішенням про санкції проти каналів.