Нардепи звернулися до Конституційного Суду щодо закону про декомунізацію
46 народних депутатів України просять Конституційний Суд перевірити на конституційність ухвалений 9 квітня 2015 року закон "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки".
30 травня Конституційний Суд України одержав конституційне подання 46 народних депутатів щодо відповідності до Конституції України (конституційності) закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки", ухваленого 9 квітня 2015 року. Про це повідомляють на сайті суду.
"Згідно з регламентом Конституційного Суду України, конституційне подання передано на вивчення до секретаріату суду", – ідеться в повідомленні.
У документі, який одержав суд, указують на невідповідність закону про декомунізацію до 16 статей Конституції.
Так, автори звернення вказують, що ст. 15 Конституції України гарантує з боку держави свободу не забороненої українським законодавством політичної діяльності.
Є також посилання на міжнародні документи, зокрема на Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року, Загальну декларацію прав людини та громадянина від 10 грудня 1948 року, а також ратифікований Українською РСР у 1973 році Міжнародний пакт про громадянські та політичні права.
Звернення до Конституційного Суду підписали нардепи, які представляють опозицію, зокрема члени Опозиційного блоку Михайло Добкін, Михайло Папієв, Юрій Павленко, Тетяна Бахтеєва, Нестор Шуфрич та інші.
9 квітня 2015 року Верховна Рада ухвалила закони "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки"; "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років"; "Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років" та "Про правовий статус і вшанування пам'яті за незалежність України у ХХ столітті".
Закони забороняють радянську символіку, засуджують комуністичний режим.
У грудні 2015 року Венеціанська комісія визнала, що закон про декомунізацію не відповідає стандартам Ради Європи. На думку членів комісії, закон може призвести до обмеження свободи вираження та перешкоджати партіям в участі у виборах.