"Наш край": Опалювальний сезон 2021–2022 ризикує стати найскладнішим за всю історію України

Олександр Мазурчак: Майже половина міст та громад поки не можуть гарантувати своєчасну подачу тепла і тим паче не здатні забезпечити його на весь період холодів
Фото: nashkray.org
В Україні уряд проводить бездумну політику, і це поставило громади на грань техногенних і соціальних катастроф, а опалювальний сезон 2021–2022 може виявитися найскладнішим в історії України, заявив співголова політичної партії "Наш край" Олександр Мазурчак. Про це повідомив сайт партії 15 вересня.

"Центральна влада самоусунулася від підготовки до опалювального сезону, переклавши відповідальність за це на плечі міських голів. Але вона не дала їм ані повноважень, ані ресурсів для вирішення проблем. Через це майже половина міст та громад поки не можуть гарантувати своєчасну подачу тепла і тим паче не здатні забезпечити його на весь період холодів. Такої ситуації ще ніколи не було в історії незалежної України", – сказав політик.

Він пояснив, що у місцевих громад немає можливості забезпечити будинки теплом і гарячою водою на заявлених Кабміном умовах, необхідно різко підвищувати тарифи, але цього вони зробити також не можуть.

"Підвищення тарифів – справа непопулярна, шкідлива для рейтингів. Тому уряд вдає, що він ні в чому не винний і це все на совісті громад. Але підвищити тарифи місцеві громади теж не можуть, бо для цього мала бути ухвалена низка підзаконних актів на рівні Міністерства розвитку громад і територій України. Ці акти досі не прийняті. Тож міста і громади опинилися в заручниках бездарної політики уряду", – заявив Мазурчак.

За його словами, нові умови НАК "Нафтогаз" більшість теплокомуненерго не можуть виконати.

"Майже половина теплокомуненерго країни не здатна працювати за "Новими умовами" від "Нафтогазу", адже вони передбачають плату наперед. А де взяти її, якщо є мільярдні борги, а люди не платять, бо не можуть? Відтак рахунки вже 59 громад заблоковані через борги, і підготуватися до опалювального сезону вони взагалі не можуть", – повідомив політик.

Мазурчак підкреслив, що за такої політики уряду проблему вирішити неможливо.

"Сумарний борг перед теплогенеруючими компаніями перетнув позначку в 70 млрд грн. Це абсолютний рекорд за всю історію незалежної України. В опалювальний сезон збільшиться тариф – це очевидно. Тож навіть реструктуризація боргів стає фікцією, а не механізмом вирішення проблеми. Адже для того, щоб погасити старі борги, людям необхідно справно виплачувати всі поточні платежі, які вкотре зростуть, а ще додатково вносити гроші на погашення заборгованості за минулий період. Якщо грошей і до того не було, то після підписання договору реструктуризації вони не з'являться. Зате за новим законом боржників просто відключатимуть. І Україна отримає хвилю нелегальних підключень/врізок і пожеж від опалення кустарними методами", – заявив він.

У партії додали, що необхідно негайно відновити попередню норму закону про обмеження на від’єднання населення за заборгованість з оплати вартості комунальних послуг на період дії карантину плюс 30 днів після його закінчення.

"Відповідний законопроєкт уже розробили депутати від партії, найближчим часом його внесуть на розгляд парламенту. Також "Наш край" вимагає негайно відновити можливість теплопостачання та гарячого водопостачання в 59 громадах, розблокувавши рахунки підприємств, арештовані через заборгованість по сплаті за природний газ та його розподіл", – указано в повідомленні.

Контекст:

20 березня парламент України ухвалив закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, які спрямовані на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)". На період карантину і місяць після нього введено заборону на від’єднання споживачів від комунальних послуг, а також на нарахування штрафів і пені за затримку чи несплату вартості цих послуг.

20 серпня набув чинності закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури приєднання до електричних мереж. Портал ExPro писав, що цим законом офіційно знято обмеження на від’єднання населення за заборгованість з оплати вартості комунальних послуг, передбачених законодавством про умови адаптивного карантину.