"Наш край": Плани Кабміну відмовитися від вугілля вбивають економіку та міжнародну репутацію України
"Україна зобов'язалася відмовитися від використання вугілля на державних теплових електростанціях до 2035 року. У 2020 році 35% усієї електроенергії в Україні було вироблено на теплових електростанціях (ТЕС та ТЕЦ). Міністерство енергетики планує перевести роботу енергоблоків ТЕС та ТЕЦ на газ як паливо через брак вугілля для забезпечення стабільного проходження осінньо-зимового періоду. Для цього "Нафтогаз" має забезпечити необхідний обсяг газу для енергогенеруючих підприємств за спеціальними умовами. У результаті відбудеться чергове здорожчання електроенергії, враховуючи надвисоку ціну природного газу", – пояснив Мазурчак.
Він додав, що відмова від вугілля призведе до скорочення робочих місць у гірничодобувній та електроенергетичній промисловості.
"У вугільній промисловості задіяно близько 55 тис. працівників та працівниць. Це велика кількість людей, які зараз постійно мають затримки із зарплатами. Але тепер влада вирішила просто викинути їх на вулицю та залишити без коштів на існування. Адже ніхто, буквально ніхто не формував план створення десятків тисяч робочих місць. Оголошена під час кліматичних переговорів дата відмови від вугілля в електроенергетиці взагалі не обговорювалася на національному та місцевому рівнях. Окремих робочих груп, які обґрунтовано визначили дату, також не було", – заявив політик.
Мазурчак вважає, що оголошувати дату відмови від вугілля і водночас говорити про повну приватизацію вугільного сектору – це "абсолютний політичний популізм".
"Кабінет Міністрів розгляне питання передання "Центренерго" та державних шахт в управління "Енергетичній компанії України" та продажу 100% її акцій. Тобто 100% акцій компанії стануть об'єктом великої приватизації. Але навіть без цих планів як пояснити подібні політичні заяви, якщо державі належать три вугільні ТЕС, а приватному сектору дев'ять? Це означає, що приватний сектор, а не уряд поки що диктує остаточну дату відмови від використання вугілля в країні. І як далі влада буде реалізовувати оголошені плани?" – наголосив він.
У партії "Наш край" переконані, що і плани щодо відмови від вугілля, і нинішня енергетична криза – це "спланована та навмисна кампанія з дискредитації України". Партійці вважають, що ці дії мають кваліфікувати як державну зраду "на догоду конкретним олігархічним структурам".
"За таку безгосподарність і популізм уряду потрібно не звільняти, а судити. Водночас необхідно терміново розробити та почати втілювати в життя програму модернізації вугільної галузі, адже ТЕЦ та ТЕС реально модернізувати для роботи на вітчизняному вугіллі, якого достатньо для забезпечення потреб українців. Така програма водночас гарантувала б і своєчасність виплат заробітних плат гірникам", – ідеться у заяві.