"Наш локомотив прямує запланованим курсом". "Укрексімбанк" оваціями зустрів директора з безпеки, який фігурує у нападі на журналістів. Відео
На відео Тельбізов входить до будівлі, де на нього вже чекають на балконах співробітники. Вони вітають його оваціями, він відповідає поклонами та повітряними поцілунками, а також передає послання від ексголови правління банку Євгена Мецгера.
"Хочу передати вам слова нашого глави, який сьогодні не тут. Найщиріша, найбільша подяка вам усім за ту підтримку, яку ви надали у весь цей складний період. Напевно, крутішого краш-тесту не можна було пройти в жодній організації", – заявив Тельбізов.
Він також від свого імені подякував співробітникам і "команді, яка зробила із цієї відстійної коробки топ банків України", за те, що "вірили та чекали".
"Дякую за те, що ви тримаєте вектор, заданий цій команді... Наш локомотив, який прямує запланованим курсом у складі сотень вагонів, їде далі", – сказав Тельбізов.
Тельбізов – один із підозрюваних у кримінальному провадженні щодо нападу на журналістів під час інтерв'ю з тодішнім головою правління Євгеном Мецгером. 11 листопада стало відомо, що за підсумками внутрішнього розслідування він та начальник управління внутрішньої безпеки банку Олег Осипов повернулися до роботи.
У банку пояснили, що їх не усунули з посад, а лише зупинили повноваження на час розслідування, оскільки статус підозрюваного чи обвинуваченого не є законною підставою для усунення з роботи або звільнення. Водночас директора департаменту інформполітики банку Володимира Пікалова, який теж фігурує у цьому кримінальному провадженні, звільнили, повідомили в банку.
Дії Тельбізова та Осипова слідство кваліфікувало за ст. 171 (незаконне вилучення зібраних журналістом матеріалів та технічних засобів, перешкоджання роботі журналіста, вчинене посадовцем із використанням свого службового становища) та ч. 1 ст. 126 (навмисне вчинення насильницьких дій, що спричинили фізичний біль та не завдали тілесних ушкоджень) Кримінального кодексу України.
Досудове розслідування кримінального провадження вже завершено, а справу передали до суду.
Контекст:
Журналісти програми "Схеми" (проєкт "UA:Перший" та "Радіо Свобода") заявили, що 4 жовтня на них напали в "Укрексімбанку" під час запису інтерв'ю з тодішнім головою правління банку Євгеном Мецгером у його кабінеті.
За словами працівників ЗМІ, Мецгеру не сподобалося запитання, яке стосувалося одного з найближчих розслідувань "Схем". Співробітники банку за наказом Мецгера силою забрали в оператора "Схем" Олександра Мазура дві камери, дістали з них флешки та видалили записане відео. Також охоронці на годину винесли з кабінету голови банку всю техніку журналістів, а їх не випускали з кабінету.
Журналісти опублікували зроблений на телефон аудіозапис того, що відбувалося в кабінеті, а пізніше – відновлений відеозапис інциденту. На ньому видно, зокрема, що оператора скручували та забирали у нього касети силою.
Поліція розпочала розслідування за фактом нападу на журналістів програми "Схеми" під час інтерв'ю.
Уранці 5 жовтня в "Укрексімбанку" заявили, що журналісти "Схем" поставили запитання щодо банківської таємниці, тому пресслужба банку "була змушена зупинити подальше проведення інтерв'ю" і "подальша бесіда проходила у форматі офрекордс-зустрічі". Про сам напад у коментарі банку не було жодного слова, зазначала головна редакторка "Схем" Наталія Седлецька. Вона була здивована позицією фінустанови.
Після публікації відеозапису інциденту наглядова рада "Укрексімбанку" заявила про початок перевірки обставин події. Мецгер повідомив про складання повноважень. Його усунула наглядова рада фінустанови. З посад усунули також Тельбізова і Пікалова, повідомляли тоді в наглядовій раді.
Міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський обіцяв, що розслідування інциденту у банку не триватиме багато часу. Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова запевнила, що цю ситуацію буде розслідувано і справу передадуть до суду.
7 жовтня "Схеми" опублікували розслідування, питання щодо якого не сподобалося Мецгеру. У ньому йдеться про те, що "Укрексімбанк" у квітні 2021 року видав $60 млн кредиту двом фірмам бізнесмена родом з окупованої Горлівки (Донецька область) Сергія Брюховецького. За інформацією журналістів, його компанії ведуть діяльність в ОРДО та сплачують податки окупаційній владі.
11 жовтня наглядова рада "Укрексімбанку" звільнила Мецгера.