НАТО не надсилатиме Україні офіційного запрошення приєднатися до саміту Альянсу у Вільнюсі – ЗМІ

Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році
Фото: ЕРА

Країни НАТО підтримують прагнення України стати членом Альянсу, але не мають наміру офіційно запрошувати Київ брати участь у саміті НАТО, який відбудеться в липні у Вільнюсі. Про це 14 травня повідомило із посиланням на власні джерела The Washington Post.

Співрозмовники видання в країнах Альянсу говорять про "консенсус" у цьому питанні серед 31 члена НАТО.

Журналісти зазначають, що США та "деякі західноєвропейські країни" виступають за "дрібніші кроки" щодо вступу України до Альянсу, ніж "потенційне зобов'язання щодо термінів вступу".

Також The Washington Post вважає, що розбіжності між членами Альянсу в питанні членства в ньому України "підкреслюють ризики" протистояння Заходу з Росією і передають думку країн, які підтримують "швидші дії" щодо України, що залежність членства в Альянсі від здатності України впоратися з російською агресією фактично дає президенту РФ Володимирові Путіну "право вето, а не сигнал, який хоче надіслати НАТО".

Один зі співрозмовників видання заявив, що між Німеччиною, Францією та США відбувається "якийсь пінг-понг", який втілюється в тому, що кожна із цих країн стверджує, що "найсерйозніші застереження" щодо членства України в НАТО мають інші із цих трьох країн.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ до Альянсу зафіксовано в Конституції України.

У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.

30 вересня 2022 року – після того, як президент РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку до НАТО за пришвидшеною процедурою.

Генсек Альянсу Єнс Столтенберг заявляв, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.

Нинішня ситуація свідчить про те, що Україна стане членом НАТО, сказав Столтенберг в інтерв'ю, опублікованому 9 травня 2023 року.