Нацагентство проти корупції вимагає від Ради суддів "припинити порушувати закон" і не привласнювати собі повноважень Ради
У листі вказано, що в законі про запобігання корупції Верховна Рада визначила, що виключно НАЗК має повноваження давати роз'яснення щодо конфлікту інтересів.
Однак Рада суддів, як стверджує Новіков, вирішила знехтувати цією нормою і визначити у своєму документі ("Порядку здійснення контролю за дотриманням законодавства про конфлікт інтересів у діяльності суддів і представників судової системи та її врегулювання"), що РСУ може надавати такі роз'яснення суддям. Такі дії Ради суддів суперечать закону про судоустрій і статус суддів.
"Отже, РСУ своїм рішенням привласнила повноваження законодавчої влади, не надані їй Конституцією та законами України, чим порушила положення статей 6 і 19 Конституції", – указано в повідомленні.
Голова НАЗК зазначив, що дії Ради суддів можуть ввести суддів у оману і призвести до правопорушень із їхнього боку. Звертаючись по роз'яснення до РСУ, який насправді не має їх надавати, судді можуть помилково розуміти вимоги законодавства щодо конфлікту інтересів. Вони вважатимуть, що дотримуються всіх вимог закону, тоді як насправді можуть діяти, маючи реальний конфлікт інтересів, що стане підставою для визнання осіб непорядними.
"Це вже другий випадок, після рішення Конституційного Суду України від 27 жовтня 2020 року, коли окремі організації судової влади перебирають на себе повноваження Верховної Ради. Дублювання функцій щодо конфлікту інтересів суперечить закону і Конституції", – указано в листі Новікова.
Голова НАЗК вимагає від Ради суддів якомога швидше узгодити документ [порядок] із вимогами українського законодавства.
Контекст:
Конституційний Суд України 27 жовтня 2020 року скасував частину положень антикорупційних законів і вказав, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування завідомо недостовірних даних, а також умисне неподання декларацій є надмірним покаранням за вчинення таких правопорушень.
Після рішення КСУ в Україні почалася конституційна криза. Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) у зв'язку з рішенням КСУ 28 жовтня закрило доступ до реєстру електронних декларацій і припинило їх перевірку, зберігання та оприлюднення. Новіков назвав рішення КСУ "нищівною поразкою антикорупційної реформи".
Голова КСУ Олександр Тупицький сказав, що НАЗК спеціально "розігнало ситуацію", суддя КСУ Ігор Сліденко заявив, що рішення суду не передбачало необхідності закривати реєстр.
29 жовтня після засідання РНБО на виконання розпорядження Кабміну НАЗК відкрило доступ до реєстру електронних декларацій.
У вересні 2021 року Рада суддів не змогла делегувати своїх представників у Етичну раду, яка має перевіряти на добропорядність кандидатів у члени Вищої ради правосуддя. Як пояснили у ЦПК, це означає фактичне блокування добору нових членів ВРП, тому що їх має перевіряти Етична рада, а її не можна створити без представників від Ради суддів.
Зеленський заявив, що не допустить блокування судової реформи і пообіцяв дати відсіч таким діям.