Нацполіція зареєструвала 185 кримінальних проваджень щодо "Укрзалізниці", але жодної корупційної схеми не ліквідували – голова тимчасової слідчої комісії

Юлія Гришина: Правоохоронці повинні мати мужність визнати свою відповідальність за кричущий рівень корупції на стратегічному державному підприємстві

Фото: Юлія Гришина / Facebook
Усі звернення і відомості за фактами злочинної діяльності в "Укрзалізниці", описані у проміжному звіті парламентської тимчасової слідчої комісії, опрацьовано і внесено в Єдиний реєстр досудових розслідувань. Зокрема, розпочали розслідування кримінального провадження за фактом доведення держпідприємства до банкрутства, написала у Facebook голова ТСК, нардепка від "Слуги народу" Юлія Гришина.

"За інформацією правоохоронців, Національна поліція зареєструвала 185 кримінальних проваджень. До суду направлено 96 обвинувальних актів, ще 107 особам повідомлено про підозру. Загальна сума збитків за вказаними провадженнями – 19 млн грн. НАБУ зареєструвало 44 кримінальні провадження, але лише у восьми провадженнях детективи вбачають високу перспективність. Сума збитків у перспективних кримінальних провадженнях становить 850 млн грн. ДБР розслідує чотири кримінальні провадження, по двох уже завершено слідство", – повідомила нардепка.

Гришина підкреслила, що, незважаючи на вжиті заходи, ні ТСК, ні суспільство не може констатувати зниження рівня корупції в АТ "Укрзалізниця".

"Жоден топчиновник не притягнутий до відповідальності, жодна схема системного розкрадання майна залізниці не ліквідована! Правоохоронці повинні мати мужність визнати свою відповідальність за кричущий рівень корупції на стратегічному державному підприємстві і дати відповідь на питання, яке вже стало риторичним: чи здатні вони щось змінити?" – написала голова ТСК.

Вона додала, що правоохоронці мають уже до кінця року досягти видимих результатів у вирішенні цієї проблеми.

Контекст:

Державна аудиторська служба із 2017-го до 2020 року виявила в "Укрзалізниці" порушення, а також зовнішні та внутрішні ризики на загальну суму 61,4 млрд грн, 2020 року корупція під час закупівлі сягнула 8 млрд грн. Про це з посиланням на звіт Держаудитслужби писали журналісти проєкту "Марлін".  

Верховна Рада на засіданні 27 січня 2021 року створила тимчасову слідчу комісію з перевірки й оцінювання стану акціонерного товариства "Укрзалізниця". До складу ТСК увійшло 13 народних депутатів, головою обрали Гришину. ТСК 9 вересня визнала, що "Укрзалізниця" наразі у критичному стані через корупцію і непрофесіоналізм керівництва.

Кабінет Міністрів України не продовжив контрактів із головою наглядової ради компанії "Укрзалізниця" Шевкі Аджунером і членами наглядової ради Сергієм Лещенком, Андреасом Матьє і Олегом Журавльовим. Про це пресслужба "Укрзалізниці" повідомила 21 вересня. 29 вересня розпочали конкурс з обрання незалежних членів наглядової ради "Укрзалізниці", документи можна подавати до 29 жовтня (до 16.45). Міністерство інфраструктури знову подало Лещенка на посаду члена наглядової ради.