"Не альтернатива членству України в ЄС". Глава МЗС Франції пояснила Кулебі ініціативу Макрона щодо створення європейського політичного союзу

Колонна та Кулеба проговорили ініціативу Макрона щодо створення нового європейського політичного союзу
Фото: EPA
Ідея президента Франції Еммануеля Макрона про створення нового європейського політичного союзу не є альтернативою майбутньому членству України в ЄС, із цього виходять і Франція, і Україна.

Про це 30 травня у Києві на спільному брифінгу з міністеркою Європи та закордонних справ Франції Катрін Колонною заявив глава МЗС України Дмитро Кулеба.

Захід транслювали у Facebook зовнішньополітичного відомства України.

Кулеба розповів, що ініціативу Макрона проговорив із главою МЗС Франції.

"Я отримав необхідні роз'яснення, і почутим я задоволений. І Франція, і Україна виходять із того, що ідея європейського політичного союзу не є альтернативою для майбутнього членства України в ЄС, не є якимось особливим рішенням для України", – сказав український міністр.

Колонна зазначила, що ідея президента Франції є "додатковим механізмом", а не альтернативою можливому членству України в Європейському союзі.

"Ми хотіли вже сьогодні створити гарантії посиленої співпраці в рамках ЄС, європейського простору, які в жодному разі не є альтернативою, а лише додатком, додатковими механізмами, інструментами солідарності, координації, щоб уже сьогодні бути залученими якнайактивніше в європейський інтеграційний простір", – пояснила глава МЗС Франції.

Колонна додала, що обговорить ініціативу Макрона із президентом України Володимиром Зеленським. За словами глави МЗС, Франція підтримує прискорену процедуру набуття Україною статусу кандидата у члени ЄС.

У зовнішньополітичному відомстві України зазначали, що країна може швидше пройти шлях до членства в ЄС, якщо Франція та інші впливові європейські держави продемонструють лідерство.

Колона прибула з візитом в Україну 30 травня. Вона відвідала звільнену на початку квітня від російських окупантів Бучу під Києвом. Під час брифінгу з Кулебою Колонна анонсувала нові постачання Україні САУ CAESAR, а також заявила, що Франція готова бути посередником у відкритому діалозі Києва та Москви про припинення війни.

Контекст:

28 лютого, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії Україна подала заявку на вступ до Євросоюзу. Зеленський заявляв, що в умовах, які склалися, розраховує на приєднання до блоку за спеціальною процедурою.

Європейський парламент підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС. Згодом відбувся неформальний саміт лідерів ЄС, на якому було ухвалено рішення, яке, як вважають у МЗС України, свідчить про те, що Україна буде членом ЄС.

Під час візиту до Києва 8 квітня глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн передала Зеленському опитувальник, необхідний для визначення готовності держави, яка подала заявку на членство в ЄС, розпочинати переговори про вступ. 16 травня єврокомісар із питань розширення та політики добросусідства Олівер Варгеї повідомив, що Євросоюз отримав усі відповіді України в опитувальнику ЄС, Єврокомісія готує висновок.

Засідання Європейської ради, на якому ухвалюватимуть рішення про статус України, відбудеться у червні. Україна розраховує дістати позитивну відповідь щодо статусу кандидата у члени ЄС, зазначив президент.

Кулеба заявляв, що не знає жодної країни, яка відкрито виступала б проти надання Україні статусу кандидата у члени ЄС. Верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель вважає, що Єврокомісія підготує висновок для Європейської ради за заявкою України "дуже швидко".

Макрон говорив, що приєднання України до ЄС потребує часу, і запропонував створити нову, менш формальну політичну спільноту, яка б допомогла Києву швидше інтегруватися в ЄС. Ця спільнота також буде відкритою для Великобританії, що дасть змогу їй активніше брати участь у європейських справах після Brexit, додав французький президент.