Невзлін: Відмова Зеленського підписати угоду на зустрічі "Нормандської четвірки" коштувала кар'єри Суркову. У цей момент Сурков для Путіна помер G

Суркова звільнили з посади помічника Путіна за два місяці після нормандських переговорів у Парижі
Фото: EPA
Колишній віцепрезидент компанії ЮКОС, мільярдер Леонід Невзлін вважає, що президент РФ Володимир Путін почав продумувати повномасштабне вторгнення в Україну під час зустрічі "Нормандської четвірки" 2019 року, коли президент України Володимир Зеленський відмовився погоджуватися з баченням Путіна щодо виконання Мінських угод.

Про це Невзлін сказав у інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.

Він зазначив, що на саміті "Нормандської четвірки" (Франція, Німеччина, Україна, Росія) у Парижі були глава Офісу президента України Андрій Єрмак та колишній помічник Путіна Владислав Сурков.

"І Путін чекав на підписання Мінських угод і був такий задоволений, поважний, як і решта, загалом. І раптом Зеленський відмовився підписати. Я думаю, що це коштувало кар'єри Суркову, без сумніву", – сказав бізнесмен.

Гордон, який на той час був у Парижі в кулуарах переговорів, додав, що "із Сурковим була істерика, він кидав папери на підлогу Єрмаку".

"Ну, я не дивуюся. Я цього не знав – подробиць. І не дуже вірю в ті чутки, що його побила охорона чи щось. Навряд чи. Але будь-що може бути. Я не знаю. Але те, що він у цей момент для Путіна помер чи став ворогом, – це було очевидно. Тому що Путіну, мабуть, було обіцяно, що угоди буде підписано і це погоджено із Зеленським та Єрмаком. І коли Путін ось так от, марно, з'їздив, це було його рішення: що це остання зустріч із Зеленським і попереду помста", – сказав Невзлін.

Він наголосив, що для Путіна це означає помста не лише Зеленському, а й усій Україні.

"По-іншому Путін мислити не може. Я думаю, що в той момент він почав продумувати, доручив продумувати повномасштабну війну... Практично на 100% це рішення особисто Путіна", – вважає Невзлін.

Відео: Дмитрий Гордон / YouTube

Суркова вперше призначили помічником глави держави 2004 року, 2008-го він став першим заступником керівника адміністрації президента, 2011-го заступником глави уряду. Працював помічником Путіна з вересня 2013 року.

Путін звільнив Суркова 18 лютого 2020 року, за два місяці після переговорів у Парижі.

Менш як за місяць до цього директор російського Центру політичної кон'юнктури Олексій Чеснаков, якого називають наближеним до помічника Суркова, говорив, що той іде з держслужби "у зв'язку зі зміною курсу на українському напрямі".

11 квітня 2022 року ексдепутат Державної думи РФ, учасник Сил тероборони України Ілля Пономарьов повідомив, що Суркова відправили під домашній арешт.

Контекст:

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбувалися між Збройними силами України з одного боку і російською армією й  підтримуваними Росією бойовиками, які контролювали частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнавала свого вторгнення в Україну, попри факти й докази, які надавала Україна.

За даними Організації Об'єднаних Націй, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.

12 лютого 2015 року в Мінську лідери України, Росії, Франції та Німеччини Петро Порошенко, Володимир Путін, Франсуа Олланд та Ангела Меркель під час 17-годинних переговорів погодили два документи щодо врегулювання конфлікту на Донбасі: декларацію щодо виконання Мінських угод та Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод. Вони передбачали припинення військових дій на Донбасі, виведення незаконних збройних формувань із регіону, створення умов для проведення виборів до місцевих органів влади тощо. Їх не виконали.

У Парижі 9 грудня 2019 року відбувся останній саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке зазначено, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил і засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" та розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.

Переговори в чотиристоронньому форматі переривали для того, щоб Зеленський і Путін поговорили віч-на-віч.

Частину питань відновлення контролю над українським кордоном на Донбасі, проведення виборів на окупованих територіях, амністію бойовиків та інші вирішити не вдалося. Водночас усі чотири учасники саміту оцінювали його результати позитивно. Путін заявляв, що у відносинах з Україною намітилося "потепління", а процес врегулювання "розвивається у правильному напрямку". Зеленський у коментарі Гордону назвав результати саміту "нічиєю".

Домовленості було виконано частково. Очікували, що наступний саміт відбудеться 2020 року, проте цього не сталося.

24 лютого 2022 року Путін оголосив про відкрите повномасштабне вторгнення російських військ в Україну.