"Ніколи знову"? Розкажіть про це Україні". Зеленський у зверненні з нагоди Дня пам'яті та примирення заявив, що 24 лютого слово "ніколи" ампутували
Про це 8 травня у відеозверненні з нагоди Дня пам'яті та примирення, опублікованому у Facebook Офісу президента, заявив глава Української держави Володимир Зеленський.
"Щороку 8 травня разом з усім цивілізованим світом ми вшановуємо кожного, хто захищав планету від нацизму в роки Другої світової війни. Мільйони втрачених життів, скалічених доль, закатованих душ і мільйони причин, щоб сказати злу: "Ніколи знову!" – зауважив президент. – Ви кажете: "Ніколи знову"? Розкажіть про це Україні. 24 лютого слово "ніколи" стерли. Розстріляли і розбомбили. Сотнями ракет о 4.00, якими розбудили всю Україну. Ми почули моторошні вибухи. Ми почули: знову!"
Своє відеозвернення Зеленський записав на тлі зруйнованого російськими окупантами багатоповерхового будинку в Бородянці Київської області.
"Не військовий об'єкт, не секретна база, а проста дев'ятиповерхівка. Чи може вона нести безпекову загрозу для РФ, для 1/8 частини суші, другої армії світу, ядерної держави?.. 250-кілограмові фугасні бомби, якими "сверхдержава" засипала це маленьке містечко. І воно оніміло. Воно не може сьогодні сказати: ніколи знову! Воно не може сьогодні нічого сказати. Але тут усе ясно без слів", – наголосив глава держави.
"Із гасла "Ніколи знову" ампутували слово "ніколи" під час так званої "спецоперації", сказавши: "Можем повторить", – додав Зеленський.
"Так і сталося. І потвори почали повтори. І наші міста, що пережили страшну окупацію, – настільки, що 80 років мало, щоб про неї забути, – знову побачили окупанта. І отримали другу дату окупації в історії. А деякі, як, наприклад, Маріуполь [Донецької області], – третю. За два роки окупації нацисти вбили у ньому 10 тис. мирних людей. За два місяці окупації РФ убила 20 тис.", – наголосив президент України.
За словами Зеленського, в Україні "влаштували криваву реконструкцію нацизму".
"Фанатичне наслідування цього режиму. Його ідей, дій, слів та символів. Маніакальне – до деталей – відтворення його звірств та "алібі", що начебто надають злу священну мету. Повторення його злочинів і спроби перевершити "вчителя" і посунути його з п'єдесталу найбільшого зла в історії людства. Встановити новий світовий рекорд із ксенофобії, ненависті, расизму та числа жертв, до якої вони можуть призвести", – сказав глава держави.
У День пам'яті та примирення Зеленський наголосив на "подвигу українського народу та його внеску в перемогу антигітлерівської коаліції", щоб кожен знав, що означають поняття "бомбардування, масові розстріли, концтабори, гетто, Бабин Яр, Хатинь" із книжок, а не з власного досвіду.
"Але сталося інакше. Це несправедливо перед ними всіма. Але правда переможе... І доказ цього має назву "Вервольф". Це колишня ставка і бункер [лідера нацистської Німеччини Адольфа] Гітлера біля Вінниці. І все, що від неї залишилося, – кілька каменів. Руїни. Розвалини того, хто вважав себе величним і непереможним... Жодне зло не уникне відповідальності. Не зможе сховатися в бункері. Від нього не залишиться каменю на камені. Тож ми все подолаємо. І ми це знаємо точно, бо наші військові, всі наші люди – нащадки тих, хто подолав нацизм. Тож переможуть знову. І знову буде мир. Нарешті знову!" – упевнений глава держави.
Контекст:
У більшості країн Європи, а також у США та Великобританії свято перемоги у Другій світовій війні вшановують 8 травня, оскільки 1945 року цього дня о 22.43 за центральноєвропейським часом підписали беззастережну капітуляцію нацистської Німеччини. За московським часом капітуляцію підписали о 00.43 наступного дня – 9 травня.
До 2015 року в Україні, як і в інших країнах СНД, на офіційному рівні 9 травня святкували День Перемоги. У 2015 році Верховна Рада внесла зміни до законодавства: 8 травня було встановлено День пам'яті та примирення на честь усіх жертв Другої світової війни, а 9 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
У Міноборони України очікують на провокації або активізацію обстрілів із боку армії РФ у зв'язку з 9 травня.