Олександр Янукович надіслав відкритого листа Венедіктовій
"За версією прокурорів, Олександр Янукович у змові з керівництвом ПрАТ "Артемівськ Вайнері" організував схему з ухилення від сплати податків компанією на суму приблизно 40 млн грн. Зазначену справу наспіх сфабрикувала Генеральна прокуратура України лише з метою створення хоч якогось приводу для накладення санкцій Радою ЄС", – стверджує прессекретар.
Кірасир перерахував моменти, які, на його переконання, свідчать про абсурдність справи.
"1. Відсутня сама подія злочину – податкові органи не встановили факту ухилення від сплати податків, актів перевірок не складали, вимог про донарахування податків і накладення будь-яких штрафів не висували.
2. Олександр Янукович не знайомий із керівництвом компанії, ніколи їх не бачив і не спілкувався з ними. Це відомо прокурорам, і тому сім років вони навмисне ухиляються від допиту керівництва ПрАТ "Артемівськ Вайнері".
3. Прокурори не допускають проведення судової експертизи, яка б формально закріпила відсутність події злочину та беззастережно привела б до закриття справи.
4. Прокурори уникають допиту самого Олександра Януковича попри його численні заяви з проханням про це. За сім років прокурори не зробили жодної спроби зв'язатися з ним і/або надіслати відповідний міжнародний запит у РФ", – написав Кірасир.
Він додав, що саме у зв'язку з порушеннями суд ЄС скасовує санкції проти його клієнта.
"З урахуванням цих та інших порушень прав Олександра Януковича і недопуск його до правосуддя в Україні, Європейський суд щорічно скасовує і визнає незаконними європейські санкції. Своїми рішеннями судді Європейського суду визнали факт політичного переслідування Олександра Януковича. Через ту саму причину Інтерпол відмовився оголосити його в міжнародний розшук", – заявив прессекретар.
Кірасир процитував лист Олександр Януковича до Венедіктової.
"...Саме ви як генеральний прокурор зараз одноосібно відповідальні за незаконні дії чи умисну бездіяльність правоохоронців у цій "кримінальній справі"... – ідеться в документі. – Я знаю, чому ваші підлеглі та ви не робите цього [не закриваєте кримінальної справи]. Через сором за беззастережну довіру Ради Європи до брехні української прокуратури про мою винуватість у будь-яких злочинах. І через острах викриття фальсифікації справи прокурорами при її публічному розгляді в суді. Звісно, що Європа такого не пробачить..."
Прессекретар повідомив, що у своєму листі Янукович висунув вимогу до генеральної прокурорки особисто розглянути всі зазначені у скарзі порушення й очікує на офіційну відповідь на свій лист.
"Він укотре висловив свою готовність бути допитаним у цій справі та наполягає на негайному закритті справи або переданні її до суду. Про систематичні порушення прав людини співробітниками прокуратури Олександр Янукович також поінформував президента України Володимира Зеленського, голову ВРУ Дмитра Разумкова, а також уповноваженого з прав людини у ВРУ Людмилу Денісову, надіславши їм копії свого листа на адресу генеральної прокурорки", – підсумував Юрій Кірасир.
Він додав до свого поста фотокопію листа.
Контекст:
Суд Європейського союзу анулював акт Ради Євросоюзу від 2019 року, яким продовжували замороження активів експрезидента України Віктора Януковича і його сина Олександра. Про це 9 червня 2021 року повідомила пресслужба суду.
"Рада ЄС не змогла продемонструвати, що права на ефективний судовий захист було дотримано у кримінальних процесах, які веде щодо цих осіб українська влада і які лежать в основі цього продовження", – вказано в повідомленні.
Водночас Януковичі залишаються під санкціями на підставі нормативно-правового акта, ухваленого в березні 2021 року. Вони діють до 6 березня 2022 року – до цього часу Рада ЄС має ухвалити рішення, продовжувати їх чи ні, будь-яке оновлення потребує консенсусу всіх країн-членів.
Олександра Януковича в Україні підозрюють, окрім відмивання доходів і заволодіння державним майном в особливо великому розмірі, у причетності до розгону Майданів Києва та Запоріжжя. Водночас Вищий антикорупційний суд у квітні скасував арешт грошових коштів, а також цінних паперів Олександра Януковича в чотирьох банках.
14 жовтня 2015 року Олександра Янукович подав позови до Європейського суду з прав людини після того, як його банк визнали неплатоспроможним. У підсумку син експрезидента втратив право власності на 100% акцій.