Суд ЄС зняв старі санкції з Януковича і його сина, але їхні активи залишаються замороженими

Янукович залишається під санкціями ЄС, але з частини його соратників обмеження вже зняли
Фото: EPA
Суд Європейського союзу анулював акт Ради Євросоюзу від 2019 року, яким продовжували заморожування активів експрезидента України Віктора Януковича і його сина Олександра. Про це 9 червня повідомляє пресслужба суду.

Зазначають, що коли проти особи застосовують багаторічні санкції на підставі судових рішень, то перед продовженням санкцій Рада ЄС зобов'язана перевірити, чи дотримувалися процесуальних прав цієї людини, зокрема на судовий розгляд у розумні терміни. Однак суд заявив, що цього не було зроблено.

"Рада ЄС не змогла продемонструвати, що права на ефективний судовий захист було дотримано у кримінальних процесах, які веде щодо цих осіб українська влада і які лежать в основі цього продовження", – вказують у повідомленні.

Суд визнав, що за цих обставин неможливо встановити, що до ухвалення оскаржуваних актів рада переконалася, що українські судові органи дотрималися права на ефективний судовий захист у контексті цієї кримінальної справи.

"Отже, у рішенні зберегти імена обох чоловіків у списку осіб, які підпадають під дію обмежувального заходу, рада допустила помилку в оцінюванні. Отже, суд анулює оскаржувані дії", – резюмували в суді.

Водночас спікер Європейської служби зовнішніх зв'язків Петер Стано нагадав, що хоча суд ЄС анулював старі санкції, чинні обмежувальні заходи проти Віктора і Олександра Януковичів, які полягають у замороженні активів, продовжують діяти. Про це він сказав на брифінгу у Брюсселі, пише "Європейська правда".

Спікер пояснив, що Януковичі залишаються під санкціями на підставі нормативно-правового акта, ухваленого в березні 2021 року. Вони діють до 6 березня 2022 року – до цього часу Рада ЄС має ухвалити рішення, продовжувати їх чи ні.

"Будь-яке оновлення вимагає консенсусу всіх країн-членів", – нагадав Стано.

Контекст:

Санкції проти Януковича і його найближчого оточення Євросоюз ввів у лютому 2014 року і відтоді неодноразово їх продовжував. Востаннє Європейський союз продовжив їх на рік у березні 2021 року.

Спочатку у списку було 22 людини: експрезидент України Віктор Янукович, два його сини Олександр і Віктор, експрем'єр Микола Азаров і його син Олексій, колишній глава МВС Віталій Захарченко, ексгенпрокурор Віктор Пшонка та його син Артем, ексглава Адміністрації Президента Андрій Клюєв, екснардеп Сергій Клюєв, ексзаступник глави АП Андрій Портнов, колишній заступник міністра внутрішніх справ Віктор Ратушняк, Арбузов, ексміністр доходів і зборів Олександр Клименко, ексміністр енергетики Едуард Ставицький, Табачник, бізнесмен Сергій Курченко, ексміністерка юстиції Олена Лукаш, ексміністерка охорони здоров'я Раїса Богатирьова, ексголова СБУ Олександр Якименко, ексголова СБУ, колишній радник Януковича Ігор Калінін і екснардеп Юрій Іванющенко.

Протягом 2015–2019 років санкції зняли з 10 із них, зокрема із загиблого Віктора Януковича – молодшого. 2020 року санкції зняли з Азарова і Ставицького, 2021-го – з Арбузова і Табачника.

Тепер у списку залишається вісім осіб: Янукович із сином, Пшонка із сином, Захарченко, Ратушняк, Клименко і Курченко.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв у лютому 2021 року що ЄС може знімати санкції проти колишніх українських посадовців, якщо "санкції зіграли свою роль".