"Оновлена команда хоче зробити щось нове і нетрадиційне". Рожкова прокоментувала ситуацію у НБУ
Перша заступниця голови Нацбанку України Катерина Рожкова заявила, що рішення про перерозподіл повноважень у НБУ не відповідає принципам незалежності регулятора.
Перша заступниця голови Національного банку України Катерина Рожкова підтвердила 26 жовтня у Facebook інформацію про перерозподіл повноважень у Нацбанку, що з'явилася раніше.
"Надаю свій особистий коментар щодо рішення про перерозподіл повноважень у НБУ. Ми із [заступником голови НБУ] Дмитром Сологубом не підтримали це рішення. Чому? По-перше, такий підхід не відповідає кращим світовим практикам. По-друге, таке рішення руйнує колегіальність і створює загрози для прийняття Національним банком по-справжньому неупереджених рішень. І нарешті, це не відповідає принципам незалежності, які були закладені в основу трансформації Національного банку у 2014–2015 роках", – написала вона.
Перша заступниця голови НБУ нагадала, що цю трансформацію проводили з урахуванням вимог Міжнародного валютного фонду.
"Це той випадок, коли нестерпна жага до інновацій не зважає на світові практики. Оновлена команда хоче зробити щось абсолютно нове і нетрадиційне. Можливо, ця новела увійде в перелік видатних практик центробанкінгу у світі. Дуже не хочеться пропустити цей факт", – зазначила Рожкова.
21 жовтня "Економічна правда" повідомила, що Рожкову напередодні позбавили низки повноважень, що стосуються регулювання банківської сфери. Зокрема, із її підпорядкування вивели шість головних департаментів, передавши в управління Рожковій три підрозділи, які "не відіграють суттєвого значення в регулюванні банків". Видання зазначало, що в підпорядкуванні голови НБУ Кирила Шевченка опинилося 15 підрозділів регулятора, тобто майже половина всіх структурних одиниць.
Раніше, 2 жовтня, рада НБУ оголосила догану Рожковій та Сологубу і висловила недовіру їм. Причиною такого рішення у НБУ назвали "порушення розпорядчих актів НБУ, кодексу етики працівника НБУ, правил внутрішнього розпорядку для працівників НБУ, порушення вимог Кодексу законів про працю". За даними "Інтерфакс-Україна", Шевченко голосував за це рішення.
Рожкова сказала, що причиною догани може бути її та Сологуба спілкування зі ЗМІ. "Нічого крамольного, що б ішло врозріз із "генеральною лінією партії", не озвучувалося. Ми казали, що незалежність НБУ – це про колегіальність. Що новій команді треба трохи часу, щоб спрацюватися. І все в такому дусі. Не вірите, що в 2020 році можуть оголошувати догану за спілкування із засобами масової інформації? Я теж до кінця не вірила, що цензура дійшла до стін Національного банку. Але чому дивуватися, якщо рішення приймалося "вночі зухвало топором", – заявила вона.
Сологуб назвав дикістю оголошення догани і недовіри йому та Рожковій. В інтерв'ю "Інтерфакс-Україна", що вийшло 24 вересня, він говорив, що Київ втратив можливість отримати два транші МВФ до кінця року, тому потрібно намагатися отримати один.
Коментуючи догану Рожковій та Сологубу, голова ради НБУ Богдан Данилишин сказав, що "дехто намагається нав'язувати громадськості особисті погляди".
Член ради Віталій Шапран назвав дії ради НБУ "педагогічними" і сказав, що оголошення недовіри і догана не означають звільнення Рожкової та Сологуба. "Якщо вони зміняться, будуть шукати наші голоси, будуть працювати, підійдуть до нас, пояснять свою позицію, наприклад, то все можливо надалі", – заявив Шапран.
У МВФ відреагували на оголошення догани Рожковій та Сологубу. Постійний представник Фонду в Україні Йоста Люнгман нагадав, що критерії управління Нацбанком України розробили в консультаціях із фахівцями МВФ, і закликав дотримуватися їх.
За словами Шевченка, догани Рожковій та Сологубу оголосили за порушення політики комунікацій.
Шевченка призначили головою НБУ 16 липня 2020 року.