"Оператор ГТС України": Необхідності термінового запуску газопроводу "Північний потік – 2" не існує

У США виступали проти будівництва "Північного потоку – 2"
Фото: ЕРА
Необхідності для термінового запуску "Північного потоку – 2" наразі немає. Про це написав у Facebook 7 жовтня генеральний директор компанії "Оператор ГТС України" (ОГТСУ) Сергій Макогон.

Так Макогон відреагував на висловлювання віцепрем'єра Росії Олександра Новака. Російський чиновник, якого процитувало "РИА Новости", заявив, що поточну ситуацію на газовому ринку може охолодити завершення сертифікації "Північного потоку – 2" і зростання обсягів торгів газом на електронній торговій платформі "Газпрому".

"Україна щоденно пропонує для транзиту газу додаткові потужності в обсязі 77 млн [м&³3;] на добу, а при необхідності може сумарно транзитувати до 250 млн &³3;] на добу. Тому необхідності для термінового запуску "Північного потоку – 2" не існує", – зазначив Макогон.

Запуск торгів газом на електронній торговельній платформі "Газпрому" також не вирішить проблеми, вважає гендиректор ОГТСУ.

"Експортувати газ із РФ газогонами має право тільки "Газпром". Альтернативним рішенням було б надати право будь-якому російському видобувнику вільно експортувати газ у ЄС. Окрім того, запуск торгів на торговельній платформі "Газпрому" з точкою постачання на кордоні Україна – РФ дозволив би європейським трейдерам самостійно транспортувати додаткові обсяги газу через Україну", – підсумував він.

Контекст:

"Північний потік – 2" має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Його будівництво повністю завершено, заявила російська корпорація "Газпром" 10 вересня. 4 жовтня "Газпром" повідомив, що почав заповнювати газом першу нитку газопроводу "Північний потік – 2".

Радниця міністра енергетики України Олена Зеркаль говорила у вересні, що газопровід ще не сертифіковано. Процедура передбачає, що запуск "Північного потоку – 2" має схвалити Єврокомісія, розповідав голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.

Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.

Адміністрація президента США Джо Байдена виступала проти будівництва газопроводу, однак наприкінці травня цього року глава Білого дому назвав "контрпродуктивним" із погляду відносин із Європою введення нових санкцій проти "Північного потоку – 2", оскільки газопровід "практично закінчено".

Німеччина і США 21 липня повідомили, що уклали угоду щодо газопроводу "Північний потік – 2". Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії і закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і далі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або "здійснить подальші агресивні дії проти України". Згідно з угодою, транзит через Україну після введення в дію газопроводу має бути продовжено на 10 років (чинний контракт на транзит завершується 2024 року).

Вищий земельний суд німецького Дюссельдорфа 25 серпня зобов'язав оператора газопроводу бути незалежним від "Газпрому" і дотримуватися європейського законодавства. Макогон заявив, що це "саме те, на чому наполягає Україна".