"Операція Троя". У 2014 році Кремлю пропонували план із дестабілізації Запорізької області – The Times

Парфітт розповів про план "Операція Троя"
Фото: ЕРА

Спрямований у Кремль екс-депутатом Держдуми РФ Олексієм Муратовим план "Операція Троя" передбачав підготовку заколоту в Запорізькій області та налагодження співпраці російських шпигунів зі співробітниками СБУ та української поліції, ідеться у статті Тома Парфітта для The Times.

У листопаді 2014 року колишній депутат Держдуми РФ від "Единой России" Олексій Муратов надіслав у Кремль план із дестабілізації ситуації в Запорізькій області. Про це йдеться у статті Тома Парфітта "Операція Троя: російський план поширення хаосу в Україні" у британському виданні The Times, опублікованій 2 квітня.

Виявлений хакерами план "звільнення від нацистсько-фашистських окупантів" передбачав підготовку населення регіону до проросійських протестів. Він був частиною масштабнішої стратегії із дестабілізації України, ідеться у доповіді, з якою ознайомилося видання.

Доповідь ґрунтується на витоку інформації з електронного листування радника російського президента Володимира Путіна Владислава Суркова.

Співавтор звіту, депутат парламенту Великобританії від Консервативної партії Боб Сілі зазначив, що витоки кидають світло на "таємні кампанії та гібридні війни" і вартість кібератак, фейкових новин, демонстрацій, спрямованих на повалення регіональних влад.

Муратова у 2014 році відправили до бойовиків на Донбас як представника РФ. Згідно із планом "Троя", Муратов пропонував витратити $181 тис. на поширення заворушень далі на захід від Донбасу, зазначає Парфітт. Імовірно, план надіслали заступнику Суркова Іналу Ардзінбі. Операція передбачала маніпуляцію громадською думкою для підготовки повстання, метою якого було вивести регіон з-під контролю Києва. Для реалізації плану мали залучити вже наявну в регіоні російську шпигунську мережу і налагодити контакти з місцевою поліцією та Службою безпеки України.

Як зазначає журналіст, у "Трої" було чітко вказано, на що мали витратити кошти: проросійські протести в Запоріжжі оцінили в $40 тис., мережу агентів у СБУ та Міністерстві внутрішніх справ – $10 тис., купівлю транспортних засобів – до $49 тис. Передбачали також витратити $19 тис. на нечисленні протести в Харкові та хабарі поліції.

Парфітт наголосив, що плану Муратова не почали реалізовувати, і неможливо з точністю визначити, чи сприймали його серйозно в Кремлі.

Це третя доповідь за листуванням Суркова, яку в Кремлі назвали сфабрикованою, пише автор. Він зазначив, що отримані хакерами листи свідчать про спроби Москви впливати на українську політику на свою користь за допомогою пропаганди відділення та автономізації регіонів зі значною кількістю російськомовного населення.

Парфітт підкреслив, що аналогічні методи Кремль використовував на Донбасі одночасно з прямим вторгненням російських військ, що відіграло вирішальну роль у бойових діях проти української армії у 2014 році.

У жовтні 2016 року українська хакерська група "Кіберхунта" заявила, що зламала електронну поштову скриньку Суркова й дістала повний доступ до листування неофіційного куратора "українського питання" в Кремлі.

У першій опублікованій партії листів ішлося про підготовку анексії Криму і призначення ватажків бойовиків на Донбасі, у другій – про плани дестабілізації ситуації у Харкові та підтримку політичних сил, які виступають за автономізацію регіонів.