Орден за мужність і скандал з приводу е-декларації. Сім фактів про нового керівника Нацполіції України Князєва G

Князєв переміг у конкурсі на посаду голови Нацполіції
Фото: Arsen Avakov / Facebook

8 лютого Кабінет Міністрів одноголосно ухвалив рішення про призначення 45-річного генерала Сергія Князєва керівником Національної поліції України. Видання "ГОРДОН" наводить сім фактів з біографії колишнього начальника Нацполіції в Закарпатській і Рівненській областях, який стане наступником Хатії Деканоїдзе.

1. Понад 25 років роботи в органах

Сергій Князєв почав роботу в правоохоронних органах у 1992 році – міліціонером у відділі охорони міста Біла Церква (Київська область). У 1995 році він перевівся до кримінального відділу і до 2008 року пройшов шлях від оперуповноваженого карного розшуку до начальника кримінальної міліції Білої Церкви.

З 2008-го по 2014 рік Князєв керував управлінням карного розшуку в Головному управлінні МВС Київської області. Міністерство внутрішніх справ України в цей період очолювали Юрій Луценко, Михайло Клюєв, Анатолій Могильов, Віталій Захарченко та Арсен Аваков.


Фото: npu.gov.ua

2. Орден Данила Галицького

Князєв нагороджений однією з найвищих нагород України – орденом Данила Галицького, який він отримав у грудні 2014 року "за особисту мужність і героїзм, проявлені під час захисту державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі".

Саме з цим орденом на грудях він прийшов на засідання Кабміну, де його призначили головою Нацполіції.

3. Розслідування щодо нерухомості

В електронній декларації Князєва зазначено, що він володіє двома квартирами площею 87,5 м2 і 74,9 м2 у Броварах і Чабанах Київської області. Його зарплата за 2015 рік становить 270 тис. грн. Він також зберігає 200 тис. грн, $2 тис. і €1,5 тис. готівкою. Виходячи з декларації, ні в Князєва, ні у членів його сім'ї немає жодного автомобіля.

На сайті журналіста Дениса Бігуса сьогодні опублікували розслідування, присвячене Князєву. Учасники проекту "Народне НАЗК" проаналізували декларації і з'ясували, що квартира Сергія Князєва в Чабанах перебуває в спільному володінні з Вікторією Князєвою. При цьому в деклараціях за останні три роки дружини в нього не було.

Журналісти вивчили реєстр нерухомого майна і з'ясували, що ймовірна дружина Вікторія Князєва, починаючи з 2011 року, придбала сім квартир, будинок площею 48 м2 та земельні ділянки у Київській та Закарпатській областях. На неї також зареєстровані три автомобілі загальною вартістю близько $80 тис. Бізнесом вона не займалася, стверджують автори розслідування.

Будинок у Вишневому, де в 2014 році купила квартиру Вікторія Князєва. Фото: novakvartira.com.ua

4. Кризовий менеджер

Новий голова Нацполіції за останні три роки встиг попрацювати в різних регіонах країни: його призначали в проблемні області після того, як там відбувалися гучні скандали. У листопаді 2014 року Князєв став керівником кримінальної міліції Донецької області. У липні 2015 року після збройної сутички між правоохоронцями і "Правим сектором" у Мукачевому його призначили керівником ГУ МВС у Закарпатській області.

Там він пропрацював аж до квітня 2016 року. 1 квітня в Рівненській області копачі бурштину влаштували сутички з поліцейськими, перекрили їм дорогу і закидали камінням, на що правоохоронці відповідали вогнем у повітря і нікого не затримали. Після цього інциденту СБУ запідозрила поліцію в "покриванні" нелегальних копачів, начальник обласного управління Нацполіції був звільнений, а його місце зайняв Князєв.

З Рівного до Києва він повернувся в листопаді 2016 року, коли очолив департамент карного розшуку Нацполіції.


Фото: tverdohlib.com

5. "Оперативник зі стажем"

Коли Князєва (тоді ще полковника) призначили начальником Головного управління Нацполіції в Рівненській області, заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий назвав його "оперативником зі стажем і беззаперечним досвідом".

Під час роботи в карному розшуку він дійсно досягав успіху: у 2009 році в Київській області за участю Князєва вдалося затримати маніяка Юрія Кузьменка (прізвисько Елвіс), якого суд визнав винним у 13 вбивствах і низці інших злочинів.

"Над затриманням Кузьменка я працював дуже серйозно. Коли на початку 2008 року мене призначили начальником карного розшуку Київської області, керівник УМВС мені сказав: "Вітаю, але в свій кабінет сядеш тоді, коли зловиш маніяка!". І ось півтора року я прожив, по суті, у Боярських лісах і Васильківських полях, поки не зловили вбивцю і ґвалтівника", – згадував Князєв в інтерв'ю для  "Сегодня.uа", додаючи, що якби зі взяттям маніяка забарилися ще годину, він поїхав би на поїзді до Москви.

6. Князєва обрала комісія з шести чоловік

Згідно з українським законодавством, конкурс на заміщення посади глави Нацполіції проводився відкрито. До складу комісії конкурсу увійшли троє міжнародних експертів і троє представників українських громадських організацій.

Ними стали Мікаел Люнгбо (європейський юрист, працював у місіях Ради Європи), Джон Монтаніо (американський юрист, що має більше 32 років стажу роботи в правоохоронних органах США), Джозеф Макаллістер (консультант програми допомоги уряду Канади, ветеран Канадської королівської кінної поліції), Євген Захаров (засновник Української Гельсінської спілки з прав людини), Роман Романов (директор програмної ініціативи міжнародного фонду "Відродження") і Віталій Портников (журналіст).

Комісія провела п'ять етапів відбору. На першій стадії вона отримала 64 заявки на участь у конкурсі, а на завершальній надала міністру внутрішніх справ України три кандидатури.

Крім Князєва, до трійки увійшли заступник голови Нацполіції Костянтин Бушуєв і директор координаційного центру з надання правової допомоги Андрій Вишневський. Аваков визнав Князєва найбільш відповідним кандидатом, і його думку одноголосно підтримав Кабмін.

Фото: tverdohlib.com

7. "Пройдуть вони всі тести, відібраних відправимо на навчання, і вийдуть жовторотики"

У своєму недавньому інтерв'ю для "Сегодня.uа" Князєв стверджував, що зараз Національній поліції не вистачає чверті співробітників (2500 осіб) кримінального розшуку. Для заміщення вакансій відкрито набір, однак сам Князєв сумнівається в його ефективності.

"Пройдуть вони всі тести, потім відібраних відправимо на півроку на навчання. І вийдуть... жовторотики, як у будь-якій професії. Їх ще вчити і вчити, їм досвід треба. Про яку там агентуру чи впровадження може йтися?" – говорив Князєв.

У цьому ж інтерв'ю він повідомив, що керівництво Нацполіції дозволило йому брати "стільки грошей, скільки треба" на агентурну роботу. За його словами, це вплив прем'єра Володимира Гройсмана, оскільки влада "стала розуміти, як це важливо".