Осєчкін: Путін разом з оточенням панічно боїться арешту, конфіскації всього
Президент країни-агресора Росії Володимир Путін панічно боїться арешту, заявив в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман російський правозахисник, засновник організації Gulagu.net Володимир Осєчкін.
Про це йшлося під час обговорення того, чи залишиться Путін на посаді президента після наступних виборів.
"Очевидно, що Путін разом з оточенням панічно боїться арешту, конфіскації всього, що вони створювали для наступних поколінь, відповідальності, замкнутого простору. Путін сильно боїться насилля. Панічно боїться. [...] Навіть із людьми він за 20 метрів", – сказав Осєчкін.
Він зазначив, що ватажок приватної військової компанії (ПВК) "Вагнер" (визнано міжнародною злочинною організацією) Євген Пригожин теж боявся, що хтось із найманців розрядить йому в голову зброю, а "в Путіна це навіть більш панічно, ніж у Пригожина".
Бацман запитала правозахисника, чи "розколеться відразу" Путін у разі, якщо потрапить на допит до досвідчених дізнавачів.
"Він не розколеться. Він плакатиме й ревтиме. Потрібно розуміти, вони хитрі, розумні. Окрім прокурорів, феесбешників, у них є ще дуже круті адвокати. Ці так звані "адвокати диявола". Вони себе оточили досить серйозною командою адвокатів, які їм заздалегідь вибудовують дорожню мапу, щоб вони за це не сіли. Вони змінили весь Кримінальний кодекс так, щоб неможливо було Путіна і його найближче оточення ні за що притягнути", – відповів той.
За словами Осєчкіна, "усе, що вони украли в нульові, коли прийшли до влади, – вони потім скоротили строки давності, лібералізували Кримінальний кодекс", і зроблено це було "не тому, що вони думали про інвестиційний клімат, а щоб за 10 років неможливо було організовувати кримінальне переслідування за розкрадання заводів, фабрик, свердловин".
"Ті самі репресивні закони – на них його підпису немає. Там стоїть штамп: "Москва, Кремль" – печатка, така-то дата. Коли йому показуватимуть на допиті в Києві або в Гаазі, він скаже: "Покажіть мені хоча б один папір, де б я дав наказ [начальнику Генштабу ЗС РФ] генералу [Валерію] Герасимову або ватажку ПВК "Вагнер" Пригожину когось убивати, розстрілювати. Я цього не підписував". Тому, відповідаючи на ваше запитання, чого вони бояться і чому вони так владу тримають: вони увійшли в таку ситуацію ще років шість-сім тому, коли вже зворотного ходу у них немає", – вважає правозахисник.
Осєчкін: Людина, яка мала стосунок до годівлі Путіна, розповіла, що Пригожин особисто особливу страву йому готував: щось із людськими мізками. Це пов'язано з якимись ритуалами. Читайте повну версію інтерв'ю
Контекст:
Путін обіймає посаду президента Росії із 2000 року з перервою у 2008–2012 роках, коли він був главою уряду.
2020 року в конституцію РФ внесли зміни, які дають Путіну змогу знову балотуватися на посаду глави Кремля 2024 року. Він неодноразово заявляв, що поки не вирішив, чи балотуватиметься на новий строк.
Деякі експерти, наприклад виконавчий директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко, прогнозують, що внаслідок воєнних невдач в Україні Путін може втратити владу.
Низка аналітиків висловлює припущення, що воєнна поразка в Україні може привести до зміни влади в Росії. Оглядач сайта NV, ведучий "Радіо NV" Іван Яковина вважає, що Путін уже втрачає владу і стає "страшним тягарем" навіть для свого оточення.
Російський політолог Станіслав Бєлковський заявив, що, за даними різних джерел, війна в Україні викликає паніку в частини еліти. "Їм хотілося б вискочити й зіскочити. Але вискочити й зіскочити вже неможливо", – сказав він.
На думку російської журналістки Юлії Латиніної, Путін може зіткнутися з перспективою загроз для своєї влади в Росії на тлі вторгнення в Україну, яке невдало складається.
Російський публіцист і телеведучий Олександр Невзоров, який набув українського громадянства, переконаний, що оточення Путіна шукає можливості з ним розправитися, "але це дуже непросто".