Парламентський талібан знову намагається мутити з Трудовим кодексом, вилучивши антидискримінаційні норми – Ірина Геращенко
Із проекту Трудового кодексу намагаються вилучити слово "гендер", яке "спокійно існує" в шкільних та університетських підручниках, заявила перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко.
Деякі депутати Верховної Ради України намагаються вилучити з проекту Трудового кодексу антидискримінаційні норми. Про це у Facebook написала перший віце-спікер Верховної Ради України Ірина Геращенко.
"Парламентський талібан знову намагається мутити з Трудовим кодексом, вилучивши з проекту кодексу антидискримінаційні норми. Парламентський талібан, який має дипломатичні паспорти і давно мандрує світом без віз, намагається на останньому етапі перекреслити весь важкий шлях, що пройшла Україна", – написала Геращенко.
Вона додала, що з проекту кодексу намагаються вилучити слово "гендер", яке "спокійно існує в шкільних та університетських підручниках".
"Президент уже дав оцінку спробам внести зміни до Трудового кодексу. Зі свого боку можу також висловити переконання, що парламент не дасть купці мракобісів переписати норми Трудового кодексу і... допустити антидискримінаційні норми", – зазначила політик.
Сьогодні прес-секретар президента України Святослав Цеголко заявляв, що президент Петро Порошенко не підтримає нового проекту Трудового кодексу без антидискримінаційних норм.
5 листопада 2015 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект Трудового кодексу, але тоді депутати не підтримали поправки про заборону дискримінації в трудовій сфері, озвученої Іриною Геращенко. Антидискримінаційний законопроект ухвалили через тиждень – 12 листопада.
15 березня комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення рекомендував до остаточного ухвалення проект Трудового кодексу без антидискримінаційної поправки, повідомляє "Українська правда".
Згідно з поправкою заборонено будь-яку дискримінацію у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації, етнічного, соціального та іноземного походження, стану здоров'я, інвалідності.